Rekordowa liczba chętnych na kierunek lekarski w Bielsku-Białej
Zakończyła się tegoroczna rekrutacja na kierunek lekarski w bielskiej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Na przewidziane w nowym roku akademickim 48 miejsc zgłosiło się aż 899 kandydatów, co daje ponad 18 osób na jedno miejsce. Zakwalifikowani mają teraz czas na dostarczanie dokumentów do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
Biuro Rzecznika Prasowego ŚUM podkreśliło w swoim komunikacie, że tak spore zainteresowanie świadczy o renomie uczelni i wysokiej jakości oferty edukacyjnej. Będzie to drugi rocznik studentów kierunku lekarskiego, kształcących się w stolicy Podbeskidzia.
- Jesteśmy dumni z prowadzonej rekrutacji na kierunek lekarski w bielskiej filii i liczby kandydatów chcących studiować w murach naszego Uniwersytetu - czytamy w komunikacie prasowym ŚUM.
Drugi rocznik przyszłych lekarzy
Kształcenie na kierunku lekarskim w Bielsku-Białej odbywa się pełnoprofilowo. Studentów uczy 150 lekarzy. Uczelnia ma podpisane umowy z czterema szpitalami, dzięki czemu zajęcia kliniczne odbywają się w:
- Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II,
- Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej,
- Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej,
- Śląskim Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu.
Zajęcia praktyczne są realizowane także w innych placówkach służby zdrowia w Bielsku-Białej. W celu poszerzenia bazy klinicznej, Śląski Uniwersytet Medyczny proceduje umowy z Bielskim Centrum Psychiatrii - Olszówka oraz Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.
Bielska filia ŚUM powstała po latach starań
Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej rozpoczęła działalność w październiku 2023 roku. Miasto przez wiele lat zabiegało o powstanie uczelni medycznej. Wśród celów wskazywano m.in. potrzebę kształcenia przyszłych lekarzy na miejscu oraz zwiększenie roli miasta jako ośrodka akademickiego, co stanowi jeden z elementów Strategii Rozwoju Bielska-Białej.
Siedziba filii przy ul. Dywizji Pancernej 45 w Bielsku-Białej oferuje nowoczesne laboratoria i sale wykładowe oraz np. autonomiczne stanowiska wirtualnej rzeczywistości, z pełnym dostępem do narzędzi wykorzystujących tę rzeczywistość w medycynie. Docelowo siedziba uczelni ma zostać przeniesiona do centrum miasta, na plac Fabryczny.
Może Cię zainteresować:
Śląscy naukowcy prowadzą badania nad dystrofią siatkówki. Prawie 3 mln zł z grantu SONATA
Może Cię zainteresować: