Rekordowy lipiec na linii lotniskowej. W Pyrzowicach z pociągów skorzystało 4 tysiące osób

Ponad 40 tysięcy pasażerów skorzystało w lipcu 2024 r. z kolejowej linii lotniskowej, prowadzącej z Tarnowskich Gór przez port w Pyrzowicach do Częstochowy. To rekord od początku uruchomienia tego połączenia. Co dziesiąty z podróżnych wsiadł do pociągu na stacji przy lotnisku w Pyrzowicach. Te liczby robią wrażenie... póki nie porówna się ich z tym, co dzieje się np. na linii kolejowej do krakowskich Balic. Szansa na spektakularne wzrosty pojawi się dopiero, gdy w system kolejowych połączeń do Pyrzowic wpięte zostaną Chorzów, Bytom i Gliwice.

mat. Koleje Śląskie
Pociag Kolei Slaskich Pyrzowice

Dwa dni temu rekordowymi wynikami przewozowymi za lipiec pochwaliło się lotnisko w Pyrzowicach, dziś to samo czynią Koleje Śląskie, które od grudnia 2023 roku obsługują nową linię prowadzącą z Tarnowskich Gór przez Pyrzowice właśnie do Zawiercia i Częstochowy. Z liczb tych wynikają dwie rzeczy:

  1. po pierwsze podróżnych dojeżdżających do i z lotniska przybywa,
  2. po drugie na tle ogólnej liczby osób odprawianych w Pyrzowicach grupa ta wciąż stanowi zdecydowaną mniejszość.

O ile w grudniu 2024 z linii lotniskowej skorzystało niespełna 25 tys. osób (przy czym KŚ nie jeździły nią przez cały miesiąc, lecz dopiero od 12 grudnia, kiedy zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy), to w lipcu liczba ta wzrosła do ponad 40 tys. osób. Większy ruch był także na samej stacji w Pyrzowicach.

– W styczniu 2024 roku ze stacji w Pyrzowicach skorzystało 2,5 tys., w marcu 2,8 tys. a w maju 3,5 tys. pasażerów. Podobnie jak w przypadku Taryfy Lotniskowej rekordowym okazał się lipiec, kiedy na stacji Pyrzowice Lotnisko wsiadło 4 tys. podróżnych – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

W sumie, jak podaje spółka, od uruchomienia połączeń na linii lotniskowej (każdego dnia przewoźnik uruchamia tam 10 par pociągów) skorzystało z niej już prawie 290 tys. pasażerów.

Analizując te statystyki trzeba brać jednak poprawkę na fakt, że linia lotniskowa w obecnym kształcie nie łączy bezpośrednio lotniska z żadnym z dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Chcący nią dojechać na lotnisko pasażerowie z okolic Bytomia, Gliwic czy Zabrza musieliby najpierw dotrzeć na stację w Tarnowskich Górach, natomiast potencjalni pasażerowie z Katowic, Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej - do Zawiercia.

Sytuacja może zmienić się po zakończeniu przez PKP PLK prac na stacji w Bytomiu oraz na linii kolejowej prowadzącej z Chorzowa Batorego przez Bytom do Tarnowskich Gór, co pozwoli wpiąć w system kolejowych połączeń do Pyrzowic Chorzów, Bytom i Gliwice. Tylko te trzy miasta liczą w sumie niemal 420 tysięcy mieszkańców, co daje nadzieję, że w przyszłym sezonie liczby pasażerów korzystających z linii lotniskowej będą jeszcze większe (dla porównania, obsługujące linię kolejową do lotniska w Krakowie-Balicach Koleje Małopolskie codziennie przewożą ok. 6 tysięcy pasażerów, co daje w skali miesiąca blisko 200 tys. osób).

Rekordowy lipiec 2024 w KTW

Może Cię zainteresować:

Nowy rekord lotniska w Pyrzowicach, a nadchodzą kolejne. „Będzie to najlepszy szczyt sezonu letniego w historii portu”

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/08/2024

Przystanek Miasteczko Śląskie na linii kolejowej przez Pyrzowice fot Szymon Grochowski PKP PLK

Może Cię zainteresować:

Kolej do Pyrzowic kosztować będzie grube miliony. A efekty? Jeden pociąg na... dwie godziny. „To częstotliwość prowincjonalna”

Autor: Michał Wroński

08/09/2023

Koleje Śląskie Impuls

Może Cię zainteresować:

Kolej do Pyrzowic blokowana przez remonty. Lepsza oferta pod koniec dekady?

Autor: Michał Wroński

27/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon