Religijna dyskryminacja w szkołach. Blisko dwa tysiące zgłoszeń

Szkoła świecka czy katolicka? W przypadku placówek publicznych nie powinno być wątpliwości – świecka. Jednak w Polsce rzeczywistość jest nieco inna i często szkoły publiczne są szkołami katolickimi. Pokazuje to raport Fundacji Wolność od Religii z badania ankietowego przeprowadzonego w ramach programu „Równość w Szkole – działania na rzecz praw mniejszości bezwyznaniowej”. Zgłoszono prawie dwa tysiące nieprawidłowości, a wśród najczęściej wskazywanych szkół są trzy z województwa śląskiego.

fot. Pixabay
Szkoła

Fundacja Wolność od Religii podsumowała swoje badanie ankietowe „Mapa (nie)równości w szkole”. Uczniowie, rodzice czy nauczyciele mogą tam zgłaszać nieprawidłowości związane m.in. z organizacją lekcji religii czy przemoc symboliczną. W ciągu pierwszego roku takich zgłoszeń z całego kraju było blisko dwa tysiące, z czego kilkaset w województwie śląskim.

Jakie nieprawidłowości w szkołach zgłaszano?

Nieprawidłowości, które można zgłaszać w ramach „mapy (nie)równości” zostały podzielone na cztery kategorie:

  • nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach
  • msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich
  • przemoc symboliczna i wartości szkoły
  • inne (np. bezprawne zapisy w statutach i dokumentach szkolnych)

- Najwięcej zgłoszeń dotyczy kategorii Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach – 39% wszystkich wskazań. Drugą co do liczebności kategorią zgłoszeń była Przemoc symboliczna i wartości szkoły - 33% wszystkich zgłoszeń. Kategoria Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich obejmuje 23,5%, zaś kategoria Inne 4,5% zgłoszeń – czytamy w raporcie fundacji.

Wskazywano m.in. na „okienka” spowodowane umieszczaniem lekcji religii między lekcjami obowiązkowymi, wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na zajęcia religii od uczniów nigdy niezapisanych, indoktrynujące inicjatywy szkolne (m.in. jasełka), msze w ramach szkolnych uroczystości czy krzyże wiszące w salach i pomieszczeniach szkolnych.

- Kiedy jeszcze na zajęcia uczęszczałam, z przymusu nakładanego na mnie przez opiekunów prawnych, ksiądz wielokrotnie mówiło wyznawcach innych religii per"idioci". Obecny był wysoki brak poszanowania dla innych kultur i wierzeń, również brak poszanowania dla osób niewierzących - czytamy w jednej z anonimowych wypowiedzi cytowanych przez fundację.

Szkoły z woj. śląskiego wśród najczęściej zgłaszanych

Wśród zgłoszonych szkół jest wiele placówek z województwa śląskiego – np. w Katowicach nieprawidłowości wskazano w 17 szkołach, Chorzowie – 10, Bytomiu – 9, Dąbrowie Górniczej – 7, Tarnowskich Górach – 6, Sosnowcu – 5 i Tychach – 5.

Z 10 najczęściej zgłaszanych szkół aż 3 są z województwa śląskiego. To I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku oraz Szkoła Podstawowa nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Tarnowskich Górach.

We wrześniu ubiegłego roku, po zgłoszeniach dotyczących szkół z Chorzowa, portal chorzowski.pl poprosił o komentarz w tej sprawie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Bytomska delegatura kuratorium przeprowadziła kontrolę w zgłoszonych szkołach, a wynikało z niej m.in., że szkoły organizują naukę religii zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów, a żaden przepis nie nakazuje organizacji religii na pierwszej lub ostatniej lekcji.

Bożena Szarama, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bytomiu, dodała, że jeżeli zajęcia religii odbywają się w salach lekcyjnych, to – zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej – w pomieszczeniach szkolnych może być umieszczony krzyż.

Szkoła

Może Cię zainteresować:

Chorzowskie szkoły na mapie (nie)równości. Wyniki kontroli kuratorium

Autor: Redakcja

19/10/2021

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon