Rewitalizacja Admiralspalast nabiera tempa!
Firma Warbud S.A. właśnie ogłosiła, że po 18 miesiącach prac projektowych, uzgodnień i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń przystąpiła do robót budowlanych, które przywrócą dawny blask 100-letniemu budynkowi dawnego hotelu Admiralspalast w Zabrzu. Za nowe oblicze architektonicznej ikony Zabrza odpowiada studio projektowe Tomasza Koniora. Rewitalizacja ma potrwać maksymalnie 27 miesięcy. Inwestycja ma kosztować niemal 52,8 mln złotych. Jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i przebiegnie pod okiem konserwatora zabytków. Bryła budynku pozostanie bez zmian, ale nie oznacza to zupełnego braku modernizacji.
- Bryła budynku pozostanie w dużej mierze niezmieniona, ingerencje dotyczą wybranych otworów okiennych i odbudowy najwyższej kondygnacji (+7), która nie przetrwała próby czasu - informuje Artur Stelmach, kierownik kontraktu na renowację Admiralspalast. - Zachowujemy historyczny układ korytarzowy z trójkątnym lobby na kondygnacjach +3 do +6, a inne poziomy będą miały bardziej otwartą strukturę. W piwnicach znajdą się pomieszczenia techniczne, a w budynku nowoczesne przestrzenie biurowo-usługowe oraz wystawiennicze - dodaje.
Co słychać na budowie?
– Nasze prace przebiegają pod kontrolą konserwatora zabytków – podkreśla Artur Stelmach. - Zabezpieczyliśmy zabytkowe elementy ruchome oraz stałe, weszliśmy w prace demontażowe i rozbiórkowe. Lada chwila ruszamy z robotami izolacyjnymi, będziemy obniżać posadzki w piwnicach, aby dostosować tę przestrzeń do nowej funkcji – podsumowuje.
Ikona zabrzańskiej architektury
Dawny Admiralspalast był kiedyś jednym z najważniejszych budynków w Zabrzu. Wybudowany został w 1927 roku. Nazywano go drapaczem chmur – a to dlatego, że swoją formą nawiązywał do amerykańskich wysokościowców za „szkoły chicagowskiej”. Budynek został zaprojektowany przez berlińskich architektów – Richarda Bielenberga i Josefa Mosera w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Poza hotelem, w Admiralspalast znajdowała się Piwiarnia Bawarska („Bayrisches Braustübl”) i restauracja z salą balową na 500 osób.
Do 2020 roku budynek należał do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach. WPUT nawet chciał go wyremontować, ale ostatecznie wystawił go na sprzedaż. Ostatecznie, w styczniu 2022 roku, dawny hotel kupiło miasto Zabrze – za 3,5 mln złotych. Od razu przystąpiono do projektu rewitalizacji.
Projekt budynku zlecono architektowi Tomaszowi Koniorowi. W sierpniu 2023 roku władze Zabrza podpisały umowę z wykonawcą remontu, firmą Warbud. Wykonawca zajął się robotami demontażowymi i rozbiórkowymi. Dostarczyły one informacje, które pomogły „doszczegółowić” projekt wykonawczy inwestycji. Pojawiły się rozbieżności między istniejącą dokumentacją, a stanem faktycznym budynku. Dlatego na początku 2024 roku wykonano trójwymiarowy skaning laserowy dawnego hotelu, co pozwoliło dokończyć dokumentację i przejść do konkretnych działań budowlnaych.