Fot. slaskie.travel
Sosnowiec

Robert Lechowski: Czy Sosnowiec leży w Zagłębiu? Oczywiście – tak. Podobnie jak… Katowice, Zabrze, Chorzów, Bytom

Czy Sosnowiec leży w Zagłębiu? Oczywiście – tak. Podobnie jak… Katowice, Zabrze, Chorzów, Bytom. Jak bowiem podaje Wielki Słownik Języka Polskiego PAN – zagłębie to obszar występowania i wydobywania złóż kopalin użytecznych. Zatem wszystkie miejscowości obszaru nazwanego kiedyś – niezbyt poprawnie – Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym – leżą w zagłębiu.

Do dziś nie wypracowano jednego terminu, który określałby trafnie i krótko ten region. Proponowane określenia, np. Śląsko-Dąbrowskie Zagłębie Węglowe – także nie odzwierciedlały rzeczywistości, pomijając istotny teren w postaci Jaworzna, Chrzanowa, Libiąża, Trzebini, Brzeszcz i okolic. Kiedy potocznie mówimy: „Śląsk i Zagłębie” – chcąc oddać niejednorodność kulturową i historyczną tego obszaru – także błądzimy, gdyż mamy na myśli zaledwie niewielki fragment Śląska, który w dodatku – jest częścią zagłębia węglowego.

Jak to z tymi granicami było

Nie jest intencją autora sugerowanie, jak powinno się właściwie nazywać obszar przemysłowy skupiony wokół Katowic. Jednak warto pamiętać, że leży on na terenie dwóch krain historycznych – Śląska i Małopolski. I składa się on z trzech subregionów przemysłowych, czyli: Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (Śląsk), Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębia Krakowskiego (oba – Małopolska).

Czy więc zatem Sosnowiec leży w Zagłębiu Dąbrowskim? Też. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości Sosnowiec leżał w Rosji, która zrzekła się praw do ziem Królestwa Polskiego w traktacie brzeskim z dnia 3 marca 1918 roku. Był miastem granicznym, sięgając rzeki Brynicy, za którą leżały wówczas niemieckie miasta Górnego Śląska. Błędne jest jednak twierdzenie, jakoby Sosnowiec był także miastem graniczącym z Austro-Węgrami. Niwka i Maczki są dziś bowiem dzielnicami Sosnowca, jednak wówczas – były osobnymi miejscowościami w granicach Rosji.

Niwka weszła w skład Sosnowca w roku 1953, a Maczki – w roku 1975. We wspomnianym roku 1953 do Sosnowca przyłączono także obszar Jęzora. Wcześniej przysiółek ten należał do Jaworzna, które aż do 1975 roku pozostawało w województwie krakowskim i w historii najnowszej – z wyjątkiem okresu okupacji przez III Rzeszę – dzieliło losy Krakowa. Do dziś widać odrębność tej leżącej za niegdyś graniczną rzeką (Białą Przemszą) dzielnicy od reszty miasta. Choćby w ten sposób, że dojazd drogowy do nieczynnej już stacji kolejowej Jęzor – możliwy jest tylko z Jaworzna.

Stadion Zagłębia? W Szopienicach!

W 1954 roku rozpoczęła się budowa Stadionu Ludowego na użytek Górniczego Klubu Sportowego Zagłębie Sosnowiec… na terenie miasta Szopienice. Czyli za niegdyś rzeką graniczną (Brynicą), na terenie Śląska. Stadion oddano do użytku w 1956 roku. Oficjalnie teren stadionu – wraz przyległymi obiektami sportowymi i zalewem

„Stawiki” – przyłączono do Sosnowca w 1960 roku na mocy porozumienia z Katowicami, do których włączono miasto Szopienice z początkiem tamtego roku.

W ten sposób Sosnowiec wykroczył poza obszar Zagłębia Dąbrowskiego – zajmując niewielki fragment Zagłębia Krakowskiego w roku 1953 oraz niewielki fragment Śląska w roku 1960.

Sosnowiec napis

Może Cię zainteresować:

QUIZ gwary zagłębiowskiej. Wersja dla zaawansowanych! Te słowa to wielkie zagwozdki

Autor: Robert Lechowski

19/05/2024

Pałac Kultury Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jak Warszawa, też ma własny Pałac Kultury. W Dąbrowie Górniczej. To słynny PKZ

Autor: Grzegorz Lisiecki

15/12/2022

Jezioro Pogoria III

Może Cię zainteresować:

Granica między Śląskiem i Zagłębiem nie była nieprzenikalna. Czym się różni Zagłębie od Śląska?

Autor: Tomasz Borówka

29/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon