Robot Da Vinci będzie "operować" pacjentów w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu

Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu ma od 29 listopada 2023 r. robota medycznego Da Vinci, z pomocą którego w ramach NFZ będzie się tu wykonywać zabiegi operacyjne u pacjentów chorych na nowotwór prostaty. SUM chwali się też ultranowoczesną diagnostyką nowotworów prostaty za pomocą biopsji fuzyjnej prostaty wraz z mikro-USG. Zabrzańska klinika jako jedyny z publicznych szpitali w Polsce ma specjalny sprzęt pozwalający łączyć badanie mikro-USG prostaty i wieloparametryczny rezonans magnetyczny,

Robot Da Vinci „operuje” chorych z rakiem prostaty w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Czesław Śpiewok, jest jednym z pierwszych pacjentów, który będzie operowany w Szpitalu Klinicznym nr 1 SUM w Zabrzu za pomocą robota Da Vinci.

- O chorobie dowiedziałem się przypadkowo, gdy przy okazji innych badań namówiono mnie na wykonanie badania PSA. Wypadło źle i skierowano mnie do dalszej diagnostyki. To był zupełny przypadek, ale to dobrze, że trafię w ręce tak świetnych lekarzy i robota. Jestem pełen nadziei – mówi pacjent.

Badanie PSA ma na celu oznaczenie poziomu specyficznego białka wytwarzanego przez gruczoł krokowy u mężczyzn. Na podstawie podwyższonego wyniku PSA można podejrzewać u chorego raka prostaty.

Robot Da Vinci będzie działać w klinice w Zabrzu przez dwa lata

Zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota da Vinci znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – urologii, chirurgii, ginekologii. Główną zaletą robota da Vinci w leczeniu nowotworów jest jego wysoka precyzja oraz ograniczenie działań niepożądanych podczas i po zabiegu.

Decyzją Ministra Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku, chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota da Vinci w ramach NFZ. Do tej pory sfinansowano ponad 4000 takich zabiegów.

- Da Vinci trafił do nas na dwa lata z krakowskiego NEO HOSPITAL w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W tym czasie zamierzamy zoperować 200 pacjentów. Nasz zespół nabędzie niezbędnego doświadczenia. Skorzystają pacjenci, którzy dodatkowo tylko w naszym szpitalu mają możliwość diagnostyki za pomocą biopsji fuzyjnej prostaty wraz z mikro-USG. Nasz szpital, jako jedyny z publicznych w Polsce, ma specjalny sprzęt pozwalający łączyć badanie mikro-USG prostaty i wieloparametryczny rezonans magnetyczny, by urolog mógł z niezwykłą dokładnością określić miejsca najbardziej podejrzane o rozrost nowotworowy. Warto dodać, że u nas za badanie się nie płaci, zaś w prywatnych ośrodkach kosztuje ono ok. 3,5 tys. zł. – dodaje dr n. med. Dariusz Budziński, dyrektor szpitala SUM.

Chirurgia robotyczna pomaga lekarzom wykonać zabiegi dokładnie i bez powikłań

Jak mówi prof. Piotr Bryniarski, ordynator oddziału urologii w zabrzańskim szpitalu, operacja za pomocą Da Vinci to przede wszystkim korzyści dla pacjenta. - Przy zabiegach urologicznych (radykalna prostatektomia) zastosowanie robota zwiększa szanse na zachowanie erekcji oraz trzymanie moczu w porównaniu do operacji klasycznych – ocenia specjalista.

Pierwszy robot da Vinci powstał w 1999 roku. Przez lata był unowocześniany wraz z rozwojem technologii oraz doświadczeniami zdobywanymi podczas milionów operacji wykonywanych na całym świecie. Chirurga robotyczna to najnowocześniejsze narzędzie w rękach chirurgów, którzy wykorzystując swoje doświadczenie medyczne mogą używać go do zwiększania zakresu wykonywanych zabiegów i większej precyzji.

Co ważne, zastosowane technologie eliminują drżenie rąk chirurga, a system daje 10-ciokrotne powiększenie obrazu, który dodatkowo jest trójwymiarowy.

Małgorzata Włodarczyk-Biegun

Może Cię zainteresować:

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Politechniki Śląskiej, laureatka Nagrody Naukowej „Polityki”: Nie mam presji na karierę naukową. Chcę realnie pomagać ludziom

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Briefing szpitale powiatowe

Może Cię zainteresować:

NFZ: Woj. śląskie otrzyma dodatkowo ponad miliard zł m.in. na szpitale. Dyrektorzy szpitali powiatowych: Wyceny dalej są za niskie. Podwyżka o 10 groszy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/07/2023

Zabieg przeszczepu rogówki

Może Cię zainteresować:

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeszczepiono już ponad 200 rogówek. To rekordowa liczba

Autor: Aleksandra Szlęzak

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon