Rola nauki w transformacji Śląska. Innowacyjność? Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik: ,,Śląskie uczelnie nie mają się czego wstydzić, nie odstają od najlepszych"

Marek Gzik uważa, że nauka odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej Śląska. Jego zdaniem śląskie uczelnie nie odstają pod względem innowacyjności od Krakowa. ,,Nie mamy się czego wstydzić, nie odstajemy od najlepszych" - mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego na antenie TVP Katowice.

Rola nauki w transformacji regionu

Zdaniem prof. Marka Gzika, wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, Katowice, a wraz z nimi cały Śląsk, to jeden z wiodących ośrodków akademickich w Polsce, pokrywający się ponadto z silnym ośrodkiem gospodarczym. Pytany o powiązanie pozycji śląskiej nauki z powodzeniem transformacji energetycznej regionu potwierdził taką zależność.

- Myślę, że rola nauki jest bardzo ważna. Wiemy o tym, jak głęboką przechodzimy transformację gospodarczą, z tym szczególnym zwróceniem uwagi na kwestie związane z energetyką. Rola nauki jest tutaj nie do przecenienia. Bez bliskiej współpracy w tym ,,złotym trójkącie”: biznes, nauka i samorząd, będzie trudno przejść przez te dość trudne lata, jakie nas czekają w województwie śląskim - mówił w Protokole rozbieżności TVP Katowice.

Jako przykład podał Katowicką Strefę Ekonomiczną czy zatrudnianie absolwentów śląskich uczelni (m.in. Politechniki Śląskiej czy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach) na wysokich stanowiskach w spółkach energetycznych.

Gzik o innowacyjności śląskich uczelni: ,,Nie mamy się czego wstydzić"

Marek Gzik zwrócił uwagę, że na wybór uczelni wyższej przez absolwentów szkół średnich mają wpływ różne czynniki, również te trudne do weryfikacji. W jego opinii pod względem atrakcyjności Kraków wygrywa ze Śląskiem jako miejsce do studiowania, choć później niekoniecznie jako miejsce do życia. Wiceminister nauki nie zgodził się przy tym z opinią, że poziom innowacyjności śląskich uczelni jest gorszy niż w Krakowie.

- Nie jestem tego zdania. Mam dzisiaj najlepszy wgląd w ocenę ministerstwa. Patrząc na wskaźniki, nie powinniśmy się wstydzić za nasze śląskie uczelnie, a wprost przeciwnie. Po ocenie dziesięciu najlepszych uczelni, które zostały wyłonione w ramach konkursu „Inicjatywa Doskonałości – uczelnia badawcza”, okazało się, że Politechnika Śląska jest w pierwszej piątce w wielu dziedzinach. Pod względem innowacyjności śląskie uczelnie nie odstają od najlepszych, a bliska współpraca z przemysłem tym bardziej nas w tym utwierdza i potwierdza wysoki poziom.

Czy tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic nie wzbudza uśmiechu krakowskich naukowców? Jak mówił, nie ma mowy o lekceważeniu śląskich uczelni, bo ich potencjał jest znany w całym środowisku naukowym. Śląsk co prawda rywalizuje z Krakowem, ale na wielu płaszczyznach ważniejsza jest współpraca.

- Tak naprawdę w interesie wszystkich uczelni jest to, aby budować wizerunek i markę polskiej nauki. Tutaj mamy jeszcze bardzo wiele do nadrobienia. To by nam pomogło znacznie bardziej zbliżyć uczelnie wyższe, instytuty badawcze z biznesem. Na tym gruncie jest dużo do zrobienia.
Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Co zrobić, by młodzi nie uciekali a przyjeżdżali studiować, żyć i pracować na Śląsku? Dyskusja naukowców i polityków na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

06/06/2024

Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ o „fantastycznej symbolice” i szansach dla Katowic i regionu, jakie daje tytuł Europejskiego Miasta Nauki

Autor: Maciej Poloczek

30/04/2024

Małgorzata Włodarczyk-Biegun

Może Cię zainteresować:

Dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun z Politechniki Śląskiej, laureatka Nagrody Naukowej „Polityki”: Nie mam presji na karierę naukową. Chcę realnie pomagać ludziom

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon