Nareszcie! Rower Metropolitalny ruszy 25 lutego. Na początek w ośmiu miastach Śląska i Zagłębia

Już tylko miesiąc dzieli nad od debiutu Roweru Metropolitalnego. W Gliwicach, Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Czeladzi, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu charakterystyczne żółte rowery mają zadebiutować 25 lutego.

https://www.facebook.com/TransportGZM
Rower metropolitalny GZM

Datę wielkiego debiutu ujawniły Gliwice, gdzie na początek ma działać 29 stacji, a do dyspozycji mieszkańców ma być oddane 175 rowerów (docelowo w mieście tym ma być 91 stacji i 559 jednośladów). Gliwice są jednym z ośmiu miast, które do tej pory posiadały systemy roweru miejskiego i to w tych miastach uruchomiony zostanie na początek rower metropolitalny. Do tej ósemki, poza Gliwicami, należą jeszcze Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Czeladź, Sosnowiec, Tychy oraz Zabrze.

Największy system w Polsce

W drugim etapie (ma to nastąpić w roku 2025, ale w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii liczą, że uda się go przyspieszyć i przynajmniej częściowo przeprowadzić w roku 2024) do systemu ma dołączyć Dąbrowa Górnicza, Piekary Śląskie, Bytom, Ruda Śląska i Świętochłowice. Docelowo zaś system objąć ma 31 gmin Metropolii, na terenie których znajdować mają się 924 stacje i 7000 jednośladów.

To największy system w Polsce i trzeci największy system w Europie – podkreślał jesienią zeszłego roku podczas prezentacji metroroweru Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, która to firma będzie operatorem systemu. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Jeden rower, kilka miast

Rowerową flotę stanowić będą pojazdy IV generacji. Są one wyposażone w nadajnik GPS i nie wymagają odręcznego wpinania lub wypinania, a wyłącznie pozostawienia w obrębie stacji. W przypadku, gdy rower zostanie pozostawiony poza stacją, jego dotychczasowy użytkownik zostanie obciążony opłatą, za to opuszczony jednoślad bez problemu wypożyczy kolejna osoba.

W nowej formule rowery nie są już „przywiązane” do jednego miasta. Można je zostawiać we wszystkich miastach, które należą do systemu (czyli na początek we wspomnianych ośmiu). Aby skorzystać z metroroweru trzeba będzie posiadać aplikację Nextbike (docelowo także aplikacja Transport GZM ma być dostosowana do tego, aby umożliwiać wypożyczenie jednośladów).

Nie przewidziano żadnych darmowych minut – wysokość opłaty uzależniona będzie od czasu jazdy (kolejne progi cenowe zaczynają się co kolejne pół godziny), można będzie też wykupić abonament.

Rower metropolitalny kazimierz karolczak

Może Cię zainteresować:

Metropolia z największym systemem roweru miejskiego w Polsce. Pierwsze jazdy w marcu. A ceny?

Autor: Michał Wroński

31/10/2023

Boguslaw Molecki centrum przesiadkowe Katowice Zawodzie

Może Cię zainteresować:

W innych miastach dawno zrobiono porządek z parkowaniem w centrum. Dr inż. Molecki: "Na Śląsku życie radośnie upływało bez takich problemów"

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Velostrada katowice projekt

Może Cię zainteresować:

10 firm chce zbudować pierwszą w Katowicach velostradę między Giszowcem a Brynowem

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon