Rozproszone Centrum Nauki w Katowicach. Rozpoczynają się prace specjalnego zespołu

Nie jedno, a kilka rozproszonych Centrów Nauki w Katowicach - to nowy pomysł na realizację tej inwestycji. Rozpoczynają się prace specjalnego zespołu, który ma doprecyzować jego formułę. Projekt powinien być gotowy w 2024 roku.

Przed tygodniem informowaliśmy, że zmieniła się koncepcja dotycząca budowy Centrum Nauki w Katowicach. Zamiast jednego dużego obiektu, którego budowa według szacunków mogłaby kosztować nawet 325 mln złotych, ma powstać sieć mniejszych Centrów Nauki, w których swój dorobek będą prezentować naukowcy z poszczególnych uniwersytetów.

- Każda jednostka prezentowałaby najciekawsze, najbardziej nowatorskie i interesujące osiągnięcia własnych badaczy. Narratorami - oczywiście w formie multimedialnej - byliby naukowcy, którzy na co dzień zajmują się poszczególnymi zagadnieniami. Dzięki temu moglibyśmy pokazać, że fantastyczne rzeczy dzieją się nie tylko w NASA, ale również w województwie śląskim - wyjaśnia prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Rozproszona forma Centrum Nauki powinna ograniczyć koszty związane z przygotowaniem i utrzymaniem infrastruktury, a także dać większą swobodę zmian ekspozycyjnych. Projekt, o ile wszystko potoczy się zgodnie z planem, powinien być gotowy w 2024 roku, kiedy Katowice będą Europejskim Miastem Nauki.

Podpisanie listu intencyjnego ws Centrum Nauki w Katowicach 3

Może Cię zainteresować:

Nie jedno, a kilka rozproszonych Centrów Nauki w Katowicach. Trwają rozmowy z uczelniami

Autor: Patryk Osadnik

04/04/2022

Strefa Nauki. W pierwszej kolejności wzdłuż Rawy

Urząd Miasta Katowice zapewnia, że rozmowy o nowej formule Centrum Nauki trwają. Jak dowiedzieliśmy się na Uniwersytecie Śląskim, właśnie rozpoczynają się prace specjalnego zespołu.

- Zespół zdefiniuje usługi realizowane przez Centrum Nauki, a dopiero ta koncepcja zdeterminuje zakres zaangażowania naukowców Uniwersytetu Śląskiego oraz zakres przestrzenny zmian urbanistycznych na ternie umownie zwanym Strefą Nauki - wyjaśnia rzeczniczka UŚ Małgorzata Poszwa.

Strefa Nauki ma obejmować nieokreślony jeszcze obszar pomiędzy kilkoma ośrodkami akademickimi, które funkcjonują w Katowicach. Wiadomo jednak, że jeśli jakiekolwiek prace się rozpoczną, to w pierwszej kolejności obejmą bulwary Rawy od rynku po teren kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego, a także okoliczne przestrzenie publiczne.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon