Rurowa "konstrukcja wstydu" ma zniknąć z rynku w Mysłowicach. Architekci pracują nad koncepcją

"Konstrukcja wstydu" ma zniknąć z rynku w Mysłowicach. Tzw. rura park powstał w miejscu wyburzonych kamienic. Magistrat ma zamiar wybudować nie tylko nową pierzeję, ale cały kwartał z nowoczesną mediateką. - Architekci mają czas do końca sierpnia 2023 roku na przygotowanie ostatecznej koncepcji - informuje Małgorzata Książek-Grelewicz.

Ciężko znaleźć w Mysłowicach lepszy symbol schyłku lat 90. XX i początku lat 00. XXI wieku niż tzw. rura park. Ta dziwaczna instalacja, składająca się ze stalowych rur i kątowników, przypomina o północnej pierzei rynku, która została wyburzona w latach PRL-u. Kontrast atrapy z otoczeniem tylko podkreśla średniowieczny rodowód tego miejsca.

- To taka trochę konstrukcja wstydu. Miała stanąć na kilka miesięcy, a została na wiele lat - przyznaje Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

"Konstrukcja wstydu" ma zniknąć z rynku w Mysłowicach

Obecne władze Mysłowic chciałyby, aby rurowa konstrukcja jak najszybciej zniknęła. W związku z tym w 2021 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przeprowadzono konkurs na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Najlepiej oceniona została praca biura JAZ Plus Architekci z Warszawy.

- Podpisaliśmy umowę, zgodnie z którą architekci mają czas do końca sierpnia 2023 roku na przygotowanie ostatecznej koncepcji, uwzględniającej wszelkie poprawki i zastrzeżenia (m.in. połączenie rynku z parkiem ulicą, a nie przejściem bramowym). Na podstawie tej dokumentacji w przyszłym roku powinny zostać przeprowadzone postępowania przetargowe w formule zaprojektuj-wybuduj - informuje Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Inwestycja ma być prowadzona etapami. Na samym początku wybudowana powinna zostać nowa północna pierzeja rynku. Dopiero później kolejne elementy całego kwartału. Nadzoruje to m.in. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Trwają ostatnie konsultacje dotyczące powierzchni o poszczególnych funkcjach: usługowej, biurowej, mieszkaniowej, kulturalnej. W jednym z budynków ma powstać nowoczesna mediateka, która będzie uzupełnieniem dla Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Istotne jest m.in. stworzenie wielofunkcyjnej sali, która pozwoli na organizację różnych wydarzeń. Poza tym na dziedzińcu, otwartym w kierunku parku, ma stanąć całoroczna scena - wymienia Małgorzata Książek-Grelewicz.

Co ważne, przy podziale powierzchni o poszczególnych funkcjach wzięto pod uwagę m.in. wymagania dużych sieci handlowych i gastronomicznych, aby w przyszłości mogły się one wprowadzić do przestrzeni usługowych. Magistrat czeka jeszcze na uporządkowanie spraw związanych z własnością poszczególnych działek, a także badania gruntu, ponieważ koncepcja przewiduje budowę podziemnego parkingu.

Depeche mode spodek katowice

Może Cię zainteresować:

Tu Tina Turner wywijała tuż przed stanem wojennym, a Clapton postawił się milicji. 53 lata muzyki w Spodku

Autor: Marcin Zasada

08/05/2024

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Spodku...

Może Cię zainteresować:

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie Spodka: burzliwy konkurs, zwycięskie kontrowersje i alternatywne projekty

Autor: Marcin Zasada

08/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon