Rusza Punkt Konsultacji Pracowniczej dla górników PGG w kopalni Ruda

W środę 5 lutego rozpoczyna działalność Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda. Pracownicy kopalni Halemba i Bielszowice uzyskają w nim informacje dotyczące spraw związanych z procesem restrukturyzacji KWK Ruda w latach 2025-2026.

Mat. PGG
KWK Ruda Ruch Bielszowice PGG

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że od 5 lutego zostaje uruchomiony Punkt Konsultacji Pracowniczej dla pracowników kopalni Halemba i Bielszowice.

PGG chce informować o planowanych zmianach

Planowane zmiany dotyczące wydzielenia części ruchu Bielszowice wywołują dużo pytań wśród załogi dotyczących m.in. instrumentów osłonowych, z których mogliby skorzystać pracownicy kopalni lub kierunków alokacji pracowników pomiędzy oddziałami PGG (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań czy np. miejsca zamieszkania). Dlatego spółka chce zadbać, by każdy pracownik uzyskał odpowiedzi na nurtujące go pytania i miał informację na temat planowanych działań.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku godzinach od 7.00 do 15.00.

Jest zlokalizowany w Ruchu Bielszowice Oddziału KWK Ruda w Dziale Spraw Pracowniczych i Socjalnych Ruchu Bielszowice (pokój nr 7).

Osoby, które chcą uzyskać informacje mogą także kontaktować się telefonicznie pod numerami:

  • 32 717- 37- 45
  • 32 717- 33 – 43

A także mailowo, pisząc na adres: ruda_konsultacje@pgg.pl.

W myśl zapisów górniczej umowy społecznej Ruch „Bielszowice” kopalni Ruda miał działać pod własnym szyldem do końca roku 2023, po czym miał zostać połączony z Ruchem „Halemba”. To, że tak się nie stało, było konsekwencją wybuchu wojny w Ukrainie, kryzysu surowcowego, rosnącego zapotrzebowania na węgiel i wzrostu ceny tego surowca. Uznano, że kopalnia będzie fedrować do końca roku 2025.

- Zaproponowaliśmy przyspieszenie tego procesu od 1 lipca 2025 roku. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania wydobycie w Bielszowicach mogłoby potrwać dłużej - do połowy 2026 roku, a nie jak było planowane do 1 stycznia 2026 roku – mówił w październiku 2024 prezes PGG, Leszek Pietraszek podczas spotkania ze związkowcami.

Na „Bielszowicach” pracowało wtedy ok. 2300 osób. A Polska Grupa Górnicza zapowiadała, że będzie analizować możliwości skorzystania pracowników z urlopów górniczych, odpraw, przenosin na inne ruchy czy wykonywania prac związanych z wygaszaniem kopalni. Wybrane osoby miały mieć możliwość skorzystania z Programu Dobrowolnych Odejść.

- Jedno jest pewne - nikt nie straci pracy, to gwarancja wynikająca z umowy społecznej - zapewniał prezes Pietraszek.
Gornik kopalnia PGG

Może Cię zainteresować:

30 proc. górników Polskiej Grupy Górniczej chce odejść z kopalni. PGG przeprowadziła ankietę wśród pracowników

Autor: Arkadiusz Szymczak

27/01/2025

Kopalnia pgg

Może Cię zainteresować:

Węglowe spółki mają wiele uwag do nowelizacji ustawy górniczej. Chodzi m.in. o urlopy górnicze i odprawy

Autor: Maciej Poloczek

28/01/2025

Kopalnia Bobrek Bytom

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Przemysłu przygotowuje nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Bez nowelizacji ustawy nie ma mowy o odprawach i urlopach dla górników z likwidowanych kopalń

Autor: Michał Wroński

07/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon