Ruszaj w rajzę ze ŚLĄZAGIEM w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM! Zaczynamy zapisy. Spieszcie się! ZASADY zapisów

Nasi Czytelnicy wybrali 5 propozycji wycieczek spośród 10, jakie zaproponowaliśmy. Nasze spacery odbędą się w weekend Święta Metropolii, czyli akcji Kierunek GZM, 29 i 30 czerwca 2024 r. Obowiązują zapisy, a liczba osób na każdą wycieczkę jest określona, więc spieszcie się, by Wam nasze wycieczki nie citły sprzed nosa. Poniżej zasady zapisów. To będzie już trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kierunek GZM. Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne.

Tymoteusz Staniek
Kierunek GZM

AKTUALIZACJA, 26 czerwca: Nie ma już miejsc na wycieczkę po Katowicach śladami katowickich Żydów (nr 5)

AKTUALIZACJA, 15 czerwca: Nie ma już miejsc na wycieczkę po Bytomiu (nr 2) i z KAT-em po Katowicach (nr 4).

AKTUALIZACJA, 18 czerwca: Nie ma już miejsc na wycieczkę po Rudzie Śląskiej (nr 1)

Nasi Czytelnicy byli z nami w 2023 r. w ramach Kierunku GZM na wycieczce po słynnym mikołowskim osiedlu Nad Jamną, zaprojektowanym przez wybitnego architekta Stanisława Niemczyka. W tym roku się rozochociliśmy i proponujemy Wam aż 5 wycieczek podczas tegorocznego weekendu z Kierunkiem GZM.

Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.

- To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. - GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę.

- Turystyka lokalna do ciągle rosnący trend – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM.Tego nauczyła nas pandemia, ale nie tylko ona, że aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kiedy do lokalności dodamy walor edukacji przez zabawę (edutaiment), mamy gotowy przepis na udaną imprezę, o którą ludzie pytają przez cały rok. Tak jest w przypadku Kierunku GZM – dodaje Kosmala.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Zasady zapisów na wycieczki ŚLĄZAGA

ŚLĄZAG organizuje w ramach Kierunku GZM takie wycieczki:

  1. Spacer śladami Karola Goduli po Rudzie. Historia van Helsinga ówczesnych czasów, którą powinien sfilmować Netflix - poprowadzi go Adam Kowalski, sobota 29 czerwca godz. 16
  2. Jak Bytom wyrwał się ze średniowiecza i co z tego wyszło. Spacer po północnym śródmieściu Bytomia – poprowadzi go Teresa Ebis, znana jako Bies Bytomski, niedziela 30 czerwca, godz. 13
  3. Cmentarz hutniczy, Gliwice i opowieści o ojcach przemysłu – poprowadzi ją Małgorzata Malanowicz, niedziela 30 czerwca, godz. 10
  4. KATowice – od pierwszej próby do największych koncertów. Spacer po Katowicach i Irkiem Lothem, założycielem grupy KAT i Marcinem Zasadą, Irek Loth i Marcin Zasada, sobota 29 czerwca, godz. 12
  5. Spacer po Katowicach śladami katowickich Żydów – poprowadzi go Piotr Fuglewicz, niedziela 30 czerwca, godz. 11

Aby zapisać się na daną wycieczkę (siebie i maksymalnie 2 inne osoby), należy wysłać do nas na adres redakcja@slazag.pl maila z tytułem (w zależności, na którą wycieczkę chcecie się zapisać):

Wycieczka nr 1,

Wycieczka nr 2

Wycieczka nr 3

Wycieczka nr 4

Wycieczka nr 5

W mailu prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz liczby zgłaszanych osób.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". Osoby, które zmieszczą się w limicie, dostaną od nas maila zwrotnego z informacjami organizacyjnymi.

Limity osób:

  1. Wycieczka nr 1 (50 osób)
  2. Wycieczka nr 2 (20 osób)
  3. Wycieczka nr 3 (40 osób)
  4. Wycieczka nr 4 (30 osób)
  5. Wycieczka nr 5 (30 osób)

    Prawie 200 mikrowypraw w ramach Kierunku GZM

    W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi przewodnicy poświęcą architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT (tu oczywiście kłania się ŚLĄZAG!).

    Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.

    Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

    Odkryj z nami niezwykłe miejsca i inspirujące historie

    Razem z przewodnikami odwiedzimy wiele miejsc na co dzień niedostępnych. Zajrzymy do nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena. Swoje podwoje otworzą dla nas Polskie Radio Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki, w którym zajrzymy m.in do skarbca. W Zabrzu pojawimy się w zabrzańskiej katedrze industrialu oraz fabryce organów. Zwiedzimy niedostępne wnętrza Katowice Airport oraz gliwickiej Areny.

    W tym roku Metropolia zaprasza na dwa wydarzenia specjalne. Do Pyskowic, gdzie czekają m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą oraz, w sobotni wieczór, do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, na Metrodisco.

    W Katowicach trzy unikalne wydarzenia zorganizuje Akademia Sztuk Pięknych. Największe miasto i stolicę GZM poznamy również pod kątem neonów. W Bytomiu z aparatami fotograficznymi odwiedzimy wyjątkowe podwórka, w Tychach zachwycimy się modernistyczną architekturą, a Tarnowskie Góry zachęcą do poznania swojego dziedzictwa uwiecznionego na wyjątkowej filiżance.

    Zielona metropolia

    GZM to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawe historie, ale również zieleń. W Bieruniu czekają na nas tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe, w Bobrownikach poszukiwania bobrów, a w Radzionkowie – murawy kserotermiczne. Z nami nauczysz się rozpoznawać ptaki i drzewa, zbierać nasiona na łąkę kwietną, robić wianki i latawce.

    To tylko niektóre ze 180. propozycji czekających w tym roku na uczestników festiwalu.

    Kierunek GZM to także okazja do bycia eko i bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, będzie można pobrać ze strony internetowej specjalny kupon.

    Kolonia zgorzelec bytom 20

    Może Cię zainteresować:

    Bytom ma już swój "Nikiszowiec". Zrewitalizowana Kolonia Zgorzelec lśni pięknem cegły. Zobaczcie!

    Autor: Katarzyna Pachelska

    12/06/2024

    Katowice lata60 archiwalne dworcowa 04 fortepan

    Może Cię zainteresować:

    Niesamowite zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. z węgierskiego archiwum. Dworcowa, Mariacka, Rynek. Podróż w czasie

    Autor: Katarzyna Pachelska

    28/02/2024

    Drakula

    Może Cię zainteresować:

    Śląska krew. Godula i Habsburgowie, czyli wampiry, co wysysały śląską krew

    Autor: Tomasz Borówka

    31/10/2022

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon