Ruszają konsultacje w sprawie Parku Repeckiego. Czy popularne miejsce zostanie rezerwatem przyrody?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ogłosiła ważną wiadomość. Dotyczy utworzenia nowego rezerwatu przyrody w regionie, a dokładniej - w Tarnowskich Górach. W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje. Zależy nam na otwartej rozmowie i wspólnym wypracowaniu najlepszego rozwiązania, które pozwoli pogodzić skuteczną ochronę przyrody i poszanowanie wyjątkowo cennych siedlisk bukowych na tym terenie z ważnymi i istotnymi potrzebami lokalnej społeczności - stwierdza RDOŚ.

Urszula Ważna
Park repecki tarnowksie gory sztolnia

Nowy rezerwat przyrody?

RDOŚ w Katowicach razem z Fundacją Srebrne Buki ogłosiło, że ma w planach objęcie Parku Repeckiego nową formą ochrony. Większa część tego terenu może się stać rezerwatem przyrody. W ten sposób obszar miałby zostać zachowany dla przyszłych pokoleń. Inicjatorzy chcą zaopiekować się zwłaszcza ekosystemami buczyny i doliny Dramy, a także chronionymi gatunkami roślin oraz zwierząt na terenie parku.

Zmiana jego statusu na rezerwat przyrody w najcenniejszych fragmentach pozwoli w dalekiej przyszłości zabezpieczyć jeden z najstarszych lasów w Metropolii stanowiący relikt dawnej Puszczy Śląskiej, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych funkcji społecznych i rekreacyjnych - tłumaczy RDOŚ.

Ruszają konsultacje społeczne

Tak jak zapowiadano, do stołu negocjacyjnego zaproszeni zostali także mieszkańcy. W przyszłym tygodniu będzie mieć miejsce spotkanie z zainteresowanymi. Odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia. Rozpocznie się o godzinie 13:00 w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Tarnowskich Górach (na terenie Parku Repeckiego).

W trakcie spotkania zostaną przedstawione założenia ochrony przyrody, cele oraz propozycja przebiegu granic projektowanego rezerwatu, omówiona zostanie również kwestia dostępności terenu dla mieszkańców i odwiedzających (w tym ścieżki pieszo-rowerowe, możliwość spacerów z psami i ogólne kwestie związane z utrzymaniem korzystania z terenu), zaprezentowana i omówiona będzie wstępna koncepcja kształtu rezerwatu oraz dostępności ścieżek, która zostanie poddana konsultacjom z mieszkańcami - podaje RDOŚ.

Kwietniowe spotkanie będzie mieć charakter informacyjno-konsultacyjny. Znamy już proponowane granice przyszłego rezerwatu przyrody.

RDOŚ w Katowicach
Zależy nam na otwartej rozmowie i wspólnym wypracowaniu najlepszego rozwiązania, które pozwoli pogodzić skuteczną ochronę przyrody i poszanowanie wyjątkowo cennych siedlisk bukowych na tym terenie z ważnymi i istotnymi potrzebami lokalnej społeczności. Park Repecki od pokoleń pełni ważną funkcję społeczną – to miejsce wypoczynku, rekreacji, edukacji i kultury. Chcemy, by tak pozostało, co więcej kwestie społeczne, historyczne i kulturowe winny być umocowane w akcie prawnym powołującym rezerwat i stanowić cel ochrony rezerwatowej tego terenu - wyjaśnia RDOŚ.

Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na spacer z oprowadzaniem po Parku Repeckim. Uczestnicy będą mieli okazję, by okryć lub ponownie zachwycić się lokalną przyrodą.

Petycja przeciwko rezerwatowi

Plany RDOŚ nie wszystkim się podobają. Po ogłoszeniu informacji o planowanym rezerwacie grupa przeciwników inicjatywy zorganizowała akcję zbierania podpisów pod petycją dotyczącą zmiany charakteru Parku w Reptach Śląskich.

W związku z informacją o trwających pracach nad przekształceniem Parku w Reptach w rezerwat pragniemy wyrazić nasz ogromny niepokój i prosić o odstąpienie od tego pomysłu. Każdy człowiek potrzebuje i ma prawo do kontaktu z przyrodą, a ludzie realizują to w różny sposób: spacerują, biegają, trenują, korzystając przy tym z istniejących ścieżek, które znają i są odpowiednie dla nich - czytamy w dokumencie.

Pismo poparło już ponad 1 500 osób. Codziennie pojawiają się nowe głosy.

Strony petycji zostały poinformowane o petycji - RDOŚ, Rada Miasta Tarnowskie Góry oraz Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry otrzymali część podpisów, które zostały złożone drogą internetową do 9.04.2025. Petycje internetową oraz papierowa zakończymy i przedłożymy, gdy będzie znany termin konsultacji. Do tego czasu prowadzimy akcję informacyjną, prowadzimy rozmowy oraz zbieramy podpisy - informuje jeden z inicjatorów akcji Marcin Kurzacz.
Park Repecki w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Trwa spór o Park Repecki w Tarnowskich Górach. Przeciwnicy rezerwatu zebrali już ponad 1 500 podpisów

Autor: Urszula Ważna

14/04/2025

Park Repecki w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Sprawa rezerwatu w Parku Repeckim się rozkręca. Przeciwnicy przygotowali petycję do samorządu i RDOŚ Katowice

Autor: Urszula Ważna

24/03/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama