Sprawa Izabeli z Pszczyny
30-letnia Izabela S. trafiła do Szpitala Powiatowego w Pszczynie we wrześniu 2021 roku, po tym jak odeszły jej wody płodowe w 22. tygodniu ciąży. Wcześniej u płodu stwierdzono wady rozwojowe. W karcie ciąży były zapisy o dużym prawdopodobieństwie wady letalnej, konkretnie zespołu Edwardsa.
Mimo sygnalizowania przez nią nasilających się dolegliwości, które wskazywały na wystąpienie wstrząsu septycznego, lekarze mieli zwlekać z podjęciem decyzji o terminacji ciąży do momentu obumarcia płodu. Kobieta zmarła 22 września 2021 roku. Bezpośrednią przyczyną śmierci była sepsa.
Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Sprawa Izabeli z Pszczyny odbiła się szerokim echem w całym kraju. Na ulicach największych miast Polski organizowano protesty pod hasłem ,,Ani jednej więcej". Protestujący domagali się zmiany przepisów antyaborcyjnych, zaostrzonych w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.
Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł wówczas, że dopuszczalne dotąd przeprowadzanie aborcji w przypadku uszkodzenia lub wad płodu (tzw. przesłanka embriopatologiczna) jest niezgodne z konstytucją. TK badał sprawę na wniosek 119 posłów (107 posłów PiS, 11 Konfederacji oraz 1 Kukiz'15).
Oskarżeni lekarze nie przyznają się do winy
W grudniu 2023 roku Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia wobec trzech lekarzy odpowiedzialnych za opiekę nad zmarłą pacjentką.
Krzysztof P. - zastępca kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, który zastępował ordynatora tego oddziału, Michał M. - ginekolog położnik pełniący poranny dyżur w izbie przyjęć oraz Andrzej P. - ginekolog położnik, pełniący wtedy na oddziale dyżur popołudniowy, usłyszeli zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia (art. 160. § 2. KK). Andrzejowi P. - postawiono dodatkowo zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci (art. 150. KK).
Dwóch lekarzy złożyło obszerne wyjaśnienia, jeden skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Żaden z medyków nie przyznaje się do winy. Każdemu z nich grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
NFZ stwierdził nieprawidłowości w szpitalu
W wyniku kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w pszczyńskim szpitalu wykazano liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i jakości świadczonych usług medycznych. NFZ nałożył na szpital karę finansową w wysokości 650 tys. zł.
Na podstawie zgromadzonej dokumentacji i opinii ekspertów Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że w tej sprawie doszło do naruszenia praw pacjenta. Wśród zaleceń dla szpitala w Pszczynie znalazły się m.in. opracowanie i wdrożenie procedur dotyczących zasad postępowania personelu w razie wystąpienia wstrząsu septycznego, a także wdrożenie zasad postępowania w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu kobiety. Szpital przeprowadził dodatkowe szkolenia personelu i rozszerzył procedury bezpieczeństwa.
Proces bez udziału mediów
17 września br. przed Sądem Rejonowym w Pszczynie ruszył proces trzech lekarzy. Sprawa toczy się z wyłączeniem jawności, bez udziału mediów. Pełnomocnik rodziny pokrzywdzonej mec. Jolanta Budzowska oraz prokurator Magdalena Filipowicz potwierdziły odczytanie aktu oskarżenia. Kolejna rozprawa odbędzie się 3 października.
Należy nadmienić, że w marcu 2023 r. katowicka prokuratura częściowo umorzyła postępowanie w sprawie śmierci Izabeli S. Śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa w zachowaniu położnych, które opiekowały się pacjentką, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej ani nieprawidłowości w opiece nad pokrzywdzoną, już po zatrzymaniu u niej krążenia.
Może Cię zainteresować:
Dwóch lekarzy usłyszało zarzuty w związku ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny
Może Cię zainteresować:
Ciężarna kobieta zmarła w pszczyńskim szpitalu. "Lekarze przyjęli postawę wyczekującą"
Może Cię zainteresować: