Zaczął się remont elektrowni na górze Żar. Obiekt zamknięto dla zwiedzających

Przez najbliższe cztery lata nie będzie możliwości zwiedzania elektrowni na górze Żar w Beskidzie Małym niedaleko Bielska-Białej. To jedyny w swoim rodzaju taki obiekt w Polsce. Kilka tygodni temu ze zbiornika elektrowni spuszczono wodę i rozpoczęto remont pamiętającej epokę późnego Gierka konstrukcji.

Uruchomiona w 1979 r. wodna elektrownia szczytowo-pompowa na górze Żar jako dolny zbiornik wykorzystuje Jezioro Międzybrodzkie, zaś jako górny wybudowany na szczycie góry sztuczny zbiornik. To druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedyna w naszym kraju elektrownia podziemna.

Jak tłumaczy spółka PGE Energia Odnawialna, o lokalizacji elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne:

  • duży spad przy małej odległości między zbiornikami,
  • możliwość wykorzystania zagospodarowanej rzeki Soły.

Obecnie w elektrowni trwa remont górnego zbiornika, w związku z czym niezbędne było odstawienie elektrowni i opróżnienie zbiornika na czas od 1 maja do 30 września 2024 roku. Jak podaje właściciel obiektu, aktualnie prowadzone jest frezowanie skarp i dna zbiornika, wykonywana jest warstwa drenażowa i warstwa szczelna oraz modernizacja dolnego i górnego ujęcia wody wraz z torem wodnym. Jednocześnie trwa remont na rozdzielniach 220 kV. Prace zostaną zrealizowane do końca września i wtedy planowane jest przywrócenie elektrowni do eksploatacji. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

W październiku planowane jest natomiast rozpoczęcie wymiany turbozespołów (w sumie wymienione mają zostać cztery) i demontaż pierwszego z nich. Na czas tych prac z eksploatacji wyłączony będzie jedynie bieżący modernizowany hydrozespół, natomiast pozostałe będą w ciągłej eksploatacji.

Modernizacja elektrowni ma zwiększyć jej „efektywność operacyjną poprzez dostosowanie hydrozespołu do możliwości długotrwałej pracy w trybie kompensacyjnym oraz zmniejszenie pracochłonności hydrozespołu i częstotliwości napraw oraz modyfikacji”. Jak tłumaczy PGE, oznacza to także dostosowanie instalacji do obecnych i przyszłych potrzeb regulacyjnych i rynkowych, zapewnienie rentownej pracy elektrowni, tj. rynku mocy, rynku energii, rynku usług systemowych i zwiększenie sprawności.

Spółka zwraca uwagę, że ze względu na trwający remont elektrownia do kwietnia 2028 r. będzie zamknięta dla zwiedzających. Utrudnienia mogą dotyczyć bezpośredniego sąsiedztwa zbiornika górnego, co jednak – jak zastrzeżono - nie wpływa na dostępność pozostałych atrakcji turystycznych w regionie oraz na Górze Żar, które są dostępne dla zwiedzających.

The Loop Szyndzielnia

Może Cię zainteresować:

Prawie 250 kilometrów, ponad 11 tysięcy metrów przewyższenia i trzy odznaki. The Loop, nowy długodystansowy szlak w Beskidach, został oficjalnie otwarty

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/05/2023

Elektrownia atomowa

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla energetyki jądrowej. To zawód przyszłości. „Polska nie ma innej opcji”

Autor: Michał Wroński

16/01/2024

Elektrownia Jaworzno III

Może Cię zainteresować:

5 miast na Śląsku i w Zagłębiu oceniono pozytywnie jako lokalizacje małych reaktorów jądrowych

Autor: Michał Wroński

05/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon