Rybnik chce parku kulturowego, by dbać o estetykę w śródmieściu. Mieszkańcy dostali 100 dni na konsultacje

Rybnik chce dołączyć do grona miast, w których funkcjonuje park kulturowy. Właśnie rozpoczęto konsultacje społeczne w tej sprawie. Urzędnicy chcą w ten sposób zorientować się, co na ten temat sądzą sami mieszkańcy.

fot. Miasto Rybnik
Rybnik

Władze Rybnika wznawiają rozpoczęte w 2016 roku, a wstrzymane później w czasie pandemii, konsultacje społeczne w sprawie utworzenia w centrum Rybnika parku kulturowego. Ich inauguracja miała miejsce w ubiegły wtorek, a finisz ma nastąpić pod koniec września, po 100 dniach rozmów z mieszkańcami.

Jak podkreśla Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku konsultacje nie są konsultacjami samej treści uchwały, która docelowo będzie zawierała szczegółowe zapisy i wytyczne.

By nikt w przyszłości nie był zaskoczony

- Chcemy jednak by ta uchwała sporządzona została w oparciu o głosy mieszkańców oraz przedsiębiorców prowadzonych tutaj biznesy. Chcemy by była to uchwała „uszyta na miarę” Centrum Starego Rybnika. Myślę, że Rybnik jest miastem, któremu to rozwiązanie się należy, ponieważ nie musi mieć żadnych kompleksów, jeśli chodzi o architekturę z różnych epok i okresów, spełniającą różne funkcje, ale sięgającą przecież korzeniami średniowiecza – wyjaśnia Mercik.

- Chcemy przedyskutować koncepcję i założenia do parku kulturowego w Rybniku po to by w przyszłości przygotować dobrą uchwałę. Po to by w przyszłości nikt nie był zaskoczony i miał czas na niezbędne przygotowania do zmienionych zasad estetycznych na terenie miasta – pisze w mediach społecznościowych prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

W ramach konsultacji odbywać mają się spotkania z różnymi grupami docelowymi mieszkańców (w tym z przedsiębiorcami), ankiety oraz badania jakościowe. Zaplanowana jest też kampania informacyjna.

Decyzja należy do rady. Mieszkańcy muszą chcieć

- Forma ochrony konserwatorskiej, jaką jest park kulturowy, daje możliwość utrzymania ładu w takiej przestrzeni i jej harmonijnego rozwoju. Co ważne – jest to też narzędzie niezależne od woli wojewódzkiego konserwatora zabytków czy innego państwowego urzędnika, ale zależy od decyzji organu stanowiącego gminy – czyli w przypadku Rybnika rybnickiej Rady Miasta, de facto więc od samych mieszkańców, reprezentowanych przez miejskich radnych. Stąd bardzo ważne, by sami mieszkańcy chcieli mieć park kulturowy, ład w przestrzeni publicznej – zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach Mercik.

Park kulturowy, czyli obszarowa forma ochrony obejmuje nie tylko znajdujące się na danym terenie obiekty zabytkowe, ale również układ zieleni, przyrodę oraz współczesne budynki i obiekty. W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce powstało 41 parków kulturowych, w tym cztery w województwie śląskim (cmentarz żydowski w Żorach, obszar staromiejski w Bieruniu, „Hałda Popłuczkowa” w Tarnowskich Górach oraz obszar grobli w Bieruniu). O podobnym rozwiązaniu myślano także w Rudzie Śląskiej, Chorzowie (w kontekście Parku Śląskiego), Pszczynie, czy Raciborzu. W tym ostatnim mieście próba przegłosowania na forum rady miasta uchwały w tej sprawie zakończyła się niepowodzeniem – na kwietniowej sesji zabrakło jednego głosu.

Chaos reklamowy w Rybniku

Może Cię zainteresować:

Rybnik zamierza rozprawić się z chaosem reklamowym. Urzędnicy zapowiadają kontrole

Autor: Patryk Osadnik

26/01/2023

Wisła

Może Cię zainteresować:

Wisła walczy (skutecznie!) z reklamozą. Miasto nie chce być "Zakopanem Beskidów"

Autor: Katarzyna Pachelska

17/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon