Rybnik pokazał wizualizacje nowej biogazowni. Zakład ma być nie tylko praktyczny, ale i... piękny

Rybnik chwali się wizualizacją nowej biogazowni. Ma być nie tylko praktyczna ale i... piękna. Jak zapowiada rybnicki Urząd Miasta: "zamiast ciężkiej, przemysłowej infrastruktury – zielona, minimalistyczna architektura i technologie przyszłości".

Zakład ma być nie tylko praktyczny, ale i... piękny

11 kwietnia 2025 roku Urząd Miasta w Rybniku zaprezentował wizualizację biogazowni, która ma powstać w dzielnicy Niewiadom, przy ul. Sportowej. Miasto chwali się, że budynek "Centrum Zielonej Energii" bo tak właśnie nazywa się rybnicka spółka zarządzająca biogazownią będzie nie tylko ekologiczny, praktyczny i nowoczesny, ale także piękny.

– Bardzo zależało nam na tym, by projekt nie tylko spełniał wymagania techniczne, ale też odpowiadał na potrzeby społeczności lokalnej i był wizytówką odpowiedzialnego podejścia do transformacji energetycznej – mówi Adam Ciekański, prezes Centrum Zielonej Energii w Rybniku.

Zamiast ciężkiej, przemysłowej infrastruktury, w krajobrazie Niewiadomia pojawią się zielona, minimalistyczna architektura i technologie przyszłości. Rybnicki magistrat podkreśla, że to pierwszy tak zaawansowany projekt biogazowni w Polsce. Chce nim zainspirować inne samorządy w kraju i pokazać, że "instalacje produkujące zieloną energię mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również harmonijnie wpisane w przestrzeń i potrzeby lokalnej społeczności".

Nowoczesne technologie i ekologia

Za projekt biogazowni odpowiada Pracownia Projektowa "Archiplan" z Raciborza. Zakład ma być w pełni zautomatyzowany i cyfrowo monitorowany. W budynku mają znaleźć się technologie, które pozwolą maksymalnie ograniczyć jego wpływ na środowisko przy jednoczesnej wysokiej efektywności działania.
Biogazownia ma służyć recyklingowi odpadów biodegradowalnych. Według zapowiedzi Centrum Zielonej Energii, rocznie do instalacji trafi około 22 500 Mg odpadów biodegradowalnych, z czego 60 proc. stanowić będą odpady zielone z ogródków, parków i innych terenów zielonych, a 40 proc. odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, w tym odpady mięsne. Wyprodukowany w niej biogaz ma być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Pozostałości z produkcji zostaną przerobione na nawozy rolnicze.

Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Park labedzi tychy

Może Cię zainteresować:

Tychy zrewitalizują Park Łabędzi. Więcej drzew i krzewów oraz punktów widokowych

Autor: Arkadiusz Szymczak

02/04/2025

Akcja sprzątania miasta w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Kto ma ochotę posprzątać Bytom z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi?

Autor: Aleksandra Szlęzak

14/04/2025

Kamienica przy Gliwickiej 4

Może Cię zainteresować:

Zabytkowy budynek przy ul. Gliwickiej 4 w Katowicach odzyskał dawny blask

Autor: Redakcja

14/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama