Rybnik to nie tylko stolica polskiego kabaretu. To tu nagradza się najlepsze polskie biografie. Przed nami IX edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz

Przed nami kolejna edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Kapituła nagrody wybierze najlepszą polską biografię. Do tegorocznej edycji zgłoszono 45 książek wydanych w 2023 roku, z których kilka opowiada śląskie historie. Laureat nagrody zostanie ogłoszony 12 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, mamy więc wystarczająco dużo czasu, żeby przeczytać wszystkie zgłoszenia.

Nagroda Literacka Juliusz / mat. promocyjne
nagroda Literacka Juliusz

Kto może zawalczyć o nagrodę?

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz została ustanowiona przez prezydenta Rybnika w 2016 roku. W pierwszych 3 edycjach nagrodę przyznawano najlepszej polskiej książce. Od 2019 jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną w języku polskim. Laureatem corocznej Nagrody może być tylko jedna pozycja. Poza statuetką zwycięzca dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 zł.

Kim jest Juliusz?

Nagroda upamiętnia Juliusza Rogera, niemieckiego lekarza, który w 1847 roku przybył do Rud Raciborskich na zaproszenie księcia raciborskiego Wiktora I. Juliusz Roger jest odpowiedzialny za rozwój szpitalnictwa w regionie Rybnika. Zainicjował budowę nowoczesnego, jak na tamte czasy, szpitala w Rybniku. Poza leczeniem książęcej rodziny, zajmował się medycyną w Pilchowicach, Rudach i Rybniku. Pasjonował się przyrodą i tradycjami ludowymi. Wydał zbiór Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku, w którym znalazło się 546 pieśni. Zmarł podczas polowania w lasach rudzkich w 1865 roku. Spoczywa na cmentarzu w Rudach.

Śląskie akcenty

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 45 książek, z czego kilka jest napisanych przez śląskich pisarzy lub opowiada o Śląsku i Ślązakach. Na liście zgłoszonych biografii możemy zobaczyć między innymi Śnialnię Rafała Księżyka, która przedstawia historię alchemii, psychodelii i buddyzmu w słynnej pracowni artystycznej przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach, którą współtworzyli m.in.: Henryk Waniek, Andrzej Urbanowicz i Urszula Broll.

Na liście znalazły się też Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych pod redakcją Moniki Glosowitz to 24 historie kobiet, które pracowały w branży górniczej lub pochodzących z górniczych rodzin. Książka próbuje „wypełnić białą plamę na historii społecznej Górnego Śląska”.

Architekt Małgorzaty Malanowicz opowiada o Stanisławie Kwaśniewiczu, bez którego Katowice wyglądałyby zupełnie inaczej. Kwaśniewicz był autorem tak kultowych budynków jak Separator, galeria BWA, czy Kino Kosmos.

KOLEGA. Mirosław Neinert w rozmowie z Tomaszem Kowalskim to wywiad rzeka z reżyserem teatralnym, aktorem i dyrektorem teatru Korez w Katowicach.
Oczywiście nagroda ma ogólnopolski zasięg, a książki do niej zgłoszone opowiadają o wielu niezwykłych postaciach, które tworzyły naszą kulturę i miały ogromny wpływ na historię. W tym roku kapituła ma do przeczytania w sumie 17 800 stron. Muszą się spieszyć z czytaniem – z 45 zgłoszeń w czerwcu wybiorą finałową piątkę. Laureata lub laureatkę poznamy już 12 października.

Snialnia

Może Cię zainteresować:

"Koteria hanysów". Legendarni artyści z katowickiej Pracowni o swojej śląskości. Fragment książki Rafała Księżyka "Śnialnia"

Autor: Redakcja

13/01/2024

Kolega ksiazka miroslaw neinert

Może Cię zainteresować:

Ukazał się wywiad rzeka z Mirosławem Neinertem, aktorem, szefem Teatru Korez w Katowicach. "Ja się śmieję, jak ktoś mówi o mnie <artysta>"

Autor: Katarzyna Pachelska

25/07/2023

Weltmajstry

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita wymyślił festiwal o Śląsku. W końcu coś nie tylko o fedrowaniu i kulaniu klusek! Zapraszamy na Aglo Festiwal Bytom 770

Autor: Arkadiusz Szymczak

02/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon