Rybnik odważnie podszedł do budowy Centrum Przesiadkowego. Zamiast zbudować jak najtaniej wiatę, perony dla autobusów i byle jaki parking, chce postawić u zbiegu ulic Jankowickiej i Reymonta, w samym Śródmieściu obiekt, który zachwyci nie tylko utylitarnością, ale i świetną architekturą, a do tego będzie dopasowany urbanistycznie do miasta. Ma to być budowla, która też poprawi jakość życia mieszkańców i użytkowników komunikacji publicznej.
Konkurs dla architektów na projekt Centrum Przesiadkowego w Rybniku
W tym celu katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, we współpracy z władzami Miasta Rybnik, ogłosił konkurs na projekt Centrum Przesiadkowego w dzielnicy Śródmieście.
Ma ono być zbudowane w miejscu obecnego zwyczajnego parkingu miejskiego, mieszczącego niewiele samochodów.
Poza peronami dla autobusów, założenie obejmie również parking wielopoziomowy o łącznej pojemności wynoszącej 450-500 miejsc postojowych, a także ponad 60 miejsc dla rowerów. Wszystko to ma na celu zintegrowanie różnych środków transportu oraz stworzenie bardziej efektywnej infrastruktury transportowej wewnątrz miasta.
- Rybnik otwiera zatem architektom drzwi do stworzenia nowego, atrakcyjnego punktu przesiadek, który będzie odzwierciedlał współczesne wyzwania i aspiracje miasta. To doskonała okazja dla zespołów projektowych do wykazania się swoimi umiejętnościami, a także szansa na powstanie nowoczesnego obiektu, odpowiadającego najnowszym trendom w architekturze - mówi Wojciech Fudala z SARP-u.
Ogłoszenie wyników już 13 grudnia 2023 r.
Zwycięski projekt zostanie wybrany jeszcze w tym roku przez 7-osobowe jury, w którym zasiądą architekci oraz przedstawiciele władz Rybnika. Wśród nich znajdą się między innymi Henryk Mercik, były wicemarszałek województwa śląskiego, obecnie Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku, a także Bartosz Gurawski - architekt z Poznania, który niedawno (wspólnie z Błażejem Szurkowskim) wygrał konkurs na parking wielopoziomowy w katowickiej Strefie Kultury.
Konkurs organizowany jest w trybie konkursu nieograniczonego. Oznacza to, że każdy zainteresowany architekt może złożyć pracę konkursową, bez uprzedniego składania wniosku o dopuszczenie do udziału w Konkursie.
Informacje o konkursie, w tym szczegółowe instrukcje dotyczące składania prac konkursowych można znaleźć na stronie organizatora: http://www.sarp.katowice.pl/Konkurs_1018.html
TERMINY:
- 22 listopada 2023 - Termin składania prac konkursowych
- 13 grudnia 2023 - Ogłoszenie wyników konkursu
SĄD KONKURSOWY:
- mgr inż. arch. Piotr Buśko – Przewodniczący Sądu konkursowego. Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział Katowice
- mgr inż. arch. Henryk Piątek – Zastępca Przew. Sądu konkursowego Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział Katowice
- mgr inż. arch. Rafał Paszenda – Sędzia konkursowy Sędzia Konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział Katowice
- mgr inż. arch. Bartosz Gurawski – Sędzia konkursowy Architekt
- mgr inż. Janusz Koper – Sędzia konkursowy Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika
- mgr inż. Jacek Hawel – Sędzia konkursowy Dyrektor Centrum Inwestycji w Rybniku
- dr inż. arch. Henryk Mercik – Sędzia konkursowy Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku