Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek, 13 stycznia 2025 roku, przed godziną 11:00. Na ulicy Obywatelskiej w Rydułtowach, kierująca Peugeotem straciła kontrolę nad pojazdem i zjechała z jezdni, taranując ogrodzenie.
Nie była w stanie samodzielnie stać
O sytuacji policję zawiadomił świadek, według którego prowadząca pojazd bełkotała i nie umiała samodzielnie wydostać się z pojazdu z powodu upojenia alkoholem.
Na miejscu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim zbadali 48-letnią mieszkankę powiatu wodzisławskiego pod kątem trzeźwości. Wskazania alkomatu pokazały wyniki odpowiadające stężeniu 3 (trzech!) promili alkoholu we krwi.
W toku czynności ustalono, że – poza prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu – kierująca nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad samochodem, zjechała na pobocze i uderzyła w ogrodzenie posesji.
Kobieta została zatrzymana. Odpowie teraz za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i spowodowanie w tym stanie kolizji drogowej. O dalszym jej losie zdecyduje sąd.
Zagrożone karą, niebezpieczne dla innych
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, kiedy jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to wykroczenie. Natomiast kiedy stężenie to przekracza 0,5 promila – czyli w stanie nietrzeźwości kierującego – mamy do czynienia przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.
W obu przypadkach kierującemu zostaną zatrzymane uprawnienia do prowadzenia pojazdu na okres od 3 do 15 lat.
W przypadku gdy stężenie alkoholu we krwi kierującego przekroczy 1,5 promila lub jeśli spowodował wypadek i stężenie to przekroczy 1 promil, skonfiskowany zostanie jego pojazd lub wymierzona grzywna w wysokości wartości tego pojazdu.
Ważniejszym, niż konsekwencje karne, jest fakt, że nietrzeźwi kierowcy są śmiertelnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu jak i osób postronnych oraz ich własności.
Może Cię zainteresować: