Koniec trwającego od niemal dwóch miesięcy bezkrólewia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W środę (17 kwietnia 2024 r.) po południu koncern poinformował, że jego Rada Nadzorcza rozstrzygnęła konkurs na stanowisko prezesa zarządu.
Jest nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Spośród siedmiu kandydatów wybrano Ryszarda Jantę. Jak podała spółka, to „menadżer z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej”. Branżowy serwis nettg.pl informuje, że Janta jest doktorem nauk ekonomicznych, autorem i współautorem licznych publikacji z zakresu rynku kapitałowego i ubezpieczeń, a ponadto wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Specjalizuje się w „definiowaniu strategii dla spółek produkcyjnych, optymalizacji procesów, zarządzaniu ryzykiem, ocenie opłacalności inwestycji oraz restrukturyzacji”.
Janta stery koncernu przejmie 30 kwietnia. Do 6 maja pełnić też będzie obowiązki zastępcy prezesa ds. rozwoju. Od tego dnia funkcję tą przejmie Jarosław Kluczniok, którego kandydaturę rada nadzorcza JSW oceniła najwyżej spośród 17 kandydatów zabiegających o to stanowisko.
I od razu ma dwóch nowych zastępców
W środę rozstrzygnięto również konkurs na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. ekonomicznych, które obejmie Remigiusz Krzyżanowski (kandydatów było pięciu).
Tym samym poznaliśmy całe władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej - od 15 marca bowiem w składzie zarządu są także Adam Rozmus, zastępca prezesa ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta Gruszka, zastępca prezesa ds. handlu. (Interesujesz się śląską gospodarką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
- JSW to miejsce do stworzenia fantastycznej organizacji gospodarczej o potężnym potencjale. Tam jest górnictwo, koksownictwo, ciepłownictwo, chemia. Gdyby tylko trafił tam człowiek z charyzmą i wyobraźnią gospodarczą, a nie tylko z koneksjami – komentował niedawno na antenie Radia Piekary Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.
JSW to obecnie jeden z największych pracodawców w regionie: zatrudnia ok. 21 tysięcy osób, a w całej grupie kapitałowej – blisko 31 tys. Podstawą działalności JSW są 4 kopalnie węgla kamiennego i 3 koksownie, zapewniające spółce miano największego producenta węgla koksowego w Europie i jednego z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali.
Może Cię zainteresować: