Upadł dwutygodniowy rząd Mateusza Morawieckiego, który nie otrzymał wotum zaufania. Choć polityk Prawa i Sprawiedliwości wygłosił ponad godzinne exposé, to nie przekonał do swojej wizji posłanek oraz posłów. Momentami mówił bardzo ciekawie. Mimo, iż przez osiem lat jego partia centralizowała Polskę, to tym razem ogłosił, że należy postawić na... decentralizację. Chwalił się sukcesami w kwestii demografii (w kwietniu 2023 roku w Polsce odnotowano najniższą dzietność w historii) czy mieszkalnictwa (w ciągu ośmiu lat rządów PiS ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o 95 proc.).
Misję sformowania rządu – zgodnie z przewidywaniami – Sejm RP powierzył Donaldowi Tuskowi (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
– Przede wszystkim chce podziękować Polkom i Polakom. To naprawdę wspaniały dzień. Nie dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez długie lata głęboko wierzyli, nawet śpiewali, że jeszcze będzie pięknie, że przegonimy mrok, przegonimy całe zło… i tak się stało – powiedział Donald Tusk.
We wtorek, 12 grudnia 2023 roku, Donald Tusk wygłosi swoje exposé.
Troje polityków z woj. śląskiego w rządzie
W rządzie Donalda Tuska ma znaleźć się troje polityków z województwa śląskiego. Stery w Ministerstwie Aktywów Państwowych ma przejąć Borys Budka. Będzie miał pod swoim okiem m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT i Polski Koncern Naftowy ORLEN. Ministerstwem Zdrowia ma pokierować Izabela Leszczyna. To resort, którego do samego końca nie chciał przejąć żaden z koalicjantów, ponieważ ochrona zdrowia wymaga gruntownej reformy. Według wielu polityków z góry skazanej na porażkę.
Zaskoczeniem była nominacja dla prof. Marzeny Czarneckiej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdzie m.in. kierowała Katedrą Transformacji Energetycznej. Ma objąć Ministerstwo Przemysłu.
– Pani minister od pierwszego dnia będzie miała dużo roboty związanej chociażby z węglem, a jej pierwszym zadaniem będzie również przygotowanie regularnego ministerstwa w Katowicach (…) Jest gotowa i zacznie pracę pierwszego dnia (nowego rządu – przyp. red.) – zapowiedział Donald Tusk.
Tym sam potwierdził, że resort ulokowany zostanie na Górnym Śląsku (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
– Dla mnie było bardzo ważne, żeby Ministerstwo Przemysłu skoncentrowało się na najbardziej palących problemach dotyczących kopalń, górnictwa i Śląska jako całości. Nie ukrywam, że intencja, żeby resort był w Katowicach, wynika z głębokiego przekonania, że Śląsk to wszystkie nadzieje, ale też problemy i zagrożenia, które trzeba traktować interdyscyplinarnie – podkreślił Donald Tusk.
Może Cię zainteresować: