Położone
niespełna godzinę jazdy samochodem od Katowic Rzędkowice (pow.
zawierciański) to mekka wspinaczy z całego regionu. Trudno zresztą,
aby było inaczej. Na tamtejszych skałach wytyczono w sumie kilkaset
dróg wspinaczkowych o różnej skali trudności – coś dla siebie
znajdą tu nowicjusze, stawiający dopiero pierwsze kroki w
zmaganiach z pionowym światem (stąd Rzędkowice upodobały sobie
szkoły wspinaczkowe), jak też doświadczeni „łojanci”,
szukający ambitnych sportowych wyzwań.
To zresztą właśnie wspinaczom swoje fantazyjne nazwy zawdzięcza część z tutejszych ostańców. Turnia Szefa, Mnich, Flaszka, Polna Turniczka, Mała Grań, Zegarowa, Turnia Lechwora, czy Baszta – to tylko niektóre z elementów rzędkowickiego krajobrazu. Bodaj najsłynniejszą z tamtejszych skał jest Okiennik z charakterystycznym skalnym oknem (w tym rejonie znaleziono grociki strzał scytyjskich, datowane na ok. 600 r. p.n.e.).
Rzędkowice kuszą nie tylko miłośników wspinaczki. Pasmo białych wapiennych skał przyciąga w to miejsce również wielu biegaczy, rowerzystów, miłośników fotografii, czy spacerowiczów chcących podziwiać piękne jurajskie krajobrazy. A naprawdę jest co podziwiać, zresztą sami zobaczcie galerię zdjęć wykonanych w Rzędkowicach z drona przez naszego kolegę Mateusza Bałwasa. U podnóża skał prowadzi znakowany zielonym kolorem szlak turystyczny, którym dotrzeć można aż na Górę Zborów w rejonie Podlesic. Stamtąd do Rzędkowic można wrócić tą samą trasą, bądź - idąc najpierw szlakiem czerwonym, a następnie czarnym – przez ruiny zamku Bąkowiec (Morsko). Przejście całości zajmuje ok. 5 godzin (plus postoje), więc przy długim majowym dniu można w trakcie takiej wycieczki naprawdę wiele czasu poświęcić na delektowanie się widokami i przypatrywanie się poczynaniom wspinaczy.
Ci, którzy chcieliby zostać w Rzędkowicach na dłużej, a przy okazji chcieliby zaznać nieco biwakowego życia mogą skorzystać z działających w tej miejscowości pól biwakowych. Miejscem do biwakowania (podobnie jak i urządzania ognisk) nie jest natomiast sąsiedztwo skał, o czym miło byłoby pamiętać jeśli chce się zachować urok tego miejsca.
Może Cię zainteresować:
Miejsca na przemysłowym Śląsku odzyskane przez naturę. Dzięki niej masz dziś gdzie wypoczywać
Może Cię zainteresować: