Sacrum może być wszędzie, czyli wystawa AREK/AREK Fotografia Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca. Już od 15 października w Muzeum Historii Katowic

Śląsk to region o długiej tradycji religijnej. Położony przy granicy wielkich mocarstw, był prawdziwym kulturowym kotłem. Przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy katolicyzmu, protestantyzmu i judaizmu. Sacrum w pozornie codziennych sytuacjach i nieoczywistych przestrzeniach poszukiwało dwóch związanych ze Śląskiem fotografów - Arkadiusz Gola i Arkadiusz Ławrywianiec. Teraz spotkają się na jednej wystawie w Muzeum Historii Katowic. Wystawa "AREK/AREK. W poszukiwaniu sacrum. Fotografia Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca" już od 15 października.

Śląskie Travel / Szlak Zabytków Techniki
Mhk nikiszowiec

AREK/AREK

Arkadiusz Ławrywianiec to urodzony w Opolu artysta fotograf. Od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Jest też członkiem międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif oraz Polskiej Agencji Fotografów Forum. Zajmuje się fotografią od połowy lat 80. XX wieku. Głównymi obszarami jego twórczości są fotografia dokumentalna, modowa i reportażowa. Jest autorem wystaw fotograficznych w wielu galeriach i muzeach w całej Polsce. Jego prace wystawiane były też w Czechach, Francji, Macedonii i Niemczech. W 2011 roku prezydent Katowic przyznał mu nagrodę za działalność na rzecz kultury, a w 2013 roku został stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego.

Arkadiusz Gola uradził się w Rudzie Śląskiej. Jest absolwentem i obecnie pedagogiem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną, rejestrując przede wszystkim zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Od 1991 pracuje jako fotoreporter prasowy. Jest laureatem nagrody w konkursie Śląska Fotografia Prasowa oraz Grand Press Photo. Był dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Pracował także jako dziennikarz dla „Dziennika Zachodniego”.

Fotograficzne ścieżki obu Arków często przecinały się, co zaowocowało stworzeniem wyjątkowej wystawy, gdzie zobaczymy jak na te same miejsca i tych samych ludzi przez obiektyw aparatu patrzyło dwóch różnych fotografów.

Sacrum może być wszędzie

Na wystawie AREK/AREK zobaczymy wizję sacrum Arkadiusza Goli i Arkadiusza Arkadiusza Ławrywiańca i miejsca, gdzie według obu fotografów to sacrum można znaleźć. Autorzy skupili się na ludziach, którzy świadomie lub nieświadomie tworzą wokół siebie aurę świętości.

- Dzięki ich fotografiom możemy dostrzec nowy wymiar sacrum, nie tylko tego na ołtarzu, w ciszy kościoła, ale świętość zwyczajnych ludzi w niezwyczajnych przestrzeniach. Krzyż na placu więzienia. Figurka Matki Boskiej na parapecie okna. „Święty obrazek” na stoliku w celi. Figura św. Anny Samotrzeciej na tle kibicowskich napisów. Sacrum może być wszędzie. Wystarczy je odszukać. Spróbujmy dziś posłuchać tego, co mówią nam fotografie Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca. Spojrzeć na świat tak, jak Oni spojrzeli - zapowiada wystawę kuratorka Bożena Donnerstag.

Wernisaż wystawy "AREK/AREK. W poszukiwaniu sacrum.
Fotografia Arkadiusza Goli i Arkadiusza Ławrywiańca." już we wtorek 15 października o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Katowic, oddziale na Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4. Wystawa potrwa do 2 lutego 2025 roku.

Muzeum hutnictwa szychta z kowalem

Może Cię zainteresować:

Dzielnice Stali (i nie tylko) w chorzowskim Muzeum Hutnictwa. W niedzielę kolejna „Szychta z kowalem”

Autor: Redakcja

09/10/2024

Brama obozu zgoda

Może Cię zainteresować:

Śląski europoseł szuka świadków historii, pamiętających Tragedię Górnośląską

Autor: Maciej Poloczek

09/10/2024

Sosnowiec Sielec Zamek Sielecki Ks P 02

Może Cię zainteresować:

Jak wygląda życie duchowe Ślązaków i mieszkańców Zagłębia? Wystawa fotografii Arkadiusza Ławrywiańca już od 11 października

Autor: Arkadiusz Szymczak

09/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon