W poniedziałek, 19 grudnia, Sejmik Województwa Śląskiego przyjął budżet na 2023 roku. Według szacunków rekordowe mają być zarówno dochody (2,7 mld złotych), jak i wydatki (2,9 mld złotych). Za przyszłorocznym budżetem głosowało 38 radnych. Dwóch było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a trzech nie było obecnych na sesji Sejmiku.
- Jesteśmy na drugim miejscu w kraju pod względem dochodów i wydatków. Jesteśmy na drugim miejscu pod kątem wydatków majątkowych, inwestycyjnych. To pokazuje naszą skuteczność w działaniu w trudnych czasach. Budżet potwierdza bardzo dobrą kondycję finansową regionu - powiedział marszałek Jakub Chełstowski (Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski").
Priorytety: in vitro, Planetarium Śląskie, Fala...
W swoim przemówieniu marszałek zaznaczył kilka priorytetów budżetowych na 2023 roku. Znalazło się wśród nich finansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. Przeciwko temu była oczywiście część radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że Jadwiga Baczyńska (PiS) określiła wcześniej in vitro jako "eliminację jednostek słabszych" i przyrównała do metod stosowanych przez Adolfa Hitlera. Po zmianie układu w Sejmiku Województwa Śląskiego zdecydowano się jednak przeznaczyć na ten cel 20 mln złotych w latach 2023-2026.
Wśród ważnych inwestycji Jakub Chełstowski wymienił przebudowę kultowego kąpieliska Fala, a także budowę drugiego odcinka kolejki linowej - Elki - w Parku Śląskim. Przetargi w obu tych sprawach były już ogłaszane, ale z powodu rosnących kosztów i niestabilności na rynku budowlanym nikt się tego dotąd nie podjął. Kolejna istotny dla Parku Śląskiego wydatek to doposażenie Planetarium Śląskiego.
- Dołożymy starań, by bardziej efektywnie niż dotychczas wydatkować środki na szeroko rozumianą promocję województwa, w tym na zintensyfikowanie działań związanych z tworzeniem przyjaznych warunków dla inwestorów i eksporterów, przede wszystkim na rzecz internacjonalizacji małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił Jakub Chełstowski.
Marszałek położył także nacisk na promocję Stadionu Śląskiego, wsparcie ochrony zdrowia oraz realizację inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, takich jak budowa dróg modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu.