Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek wydał w lutym rozporządzenie, które tylko uczniom mniejszości niemieckiej zmniejsza dodatkowy wymiar godzin nauki języka niemieckiego z 3 do 1 godziny tygodniowo. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2022 roku. Z tym wiąże Się także ograniczenie subwencji oświatowych dla samorządów.
Inne mniejszości nie zostały objęte taka zmianą. Posłanka Krystyna Szumilas komentowała, że decyzja ministra była bezprawna, bez konsultacji społecznych, ze złamaniem konstytucji. Przedstawiciele organizacji niemieckich, obecni na posiedzeniu Komisji Mniejszości, mówili wprost, że ta decyzja ministra ich dyskryminuje, a są lojalnymi obywatelami Polski.
Dyrektor Jacek Banaś z MeiN uspokajał nastroje. Niedawno w MEiN odbyło się spotkanie grupy roboczej z udziałem mniejszości niemieckiej i ambasady niemieckiej. – Myślę, że te spotkania będą się odbywać nadal, ale jeśli nawet będzie zmiana legislacyjna, przyniesie oczekiwane przez mniejszość niemiecką rezultaty – powiedział.
Na sali rozległy się brawa.
Najliczniejszą mniejszością narodową w woj. śląskim jest właśnie mniejszość niemiecka. Według spisu powszechnego z 2011 roku liczy 34.799 osób. Największe skupiska są w powiatach: raciborskim, gliwickim i lublinieckim. W tym roku szkolnym lekcje niemieckiego dla tej mniejszości prowadzi 214 szkół podstawowych i 21 przedszkoli. Uczniowie mogą korzystać z bezpłatnych podręczników, zatwierdzonych przez MeiN.