23 lata i 100 dni – tyle czasu z prezydenckiego gabinetu kierował Tychami Andrzej Dziuba. W miniony czwartek (19 października) Komisarz Wyborczy w Katowicach oficjalnie stwierdził wygaśnięcie jego mandatu. To konsekwencja wyboru Andrzeja Dziuby na senatora.
Kiedy dziś pytamy byłego prezydenta Tychów o jego polityczną agendę w Senacie odpowiada krótko: samorząd, a zwłaszcza metropolia. Jak przypomina, poza już obowiązującą ustawą dla gmin Górnego Śląska i Zagłębia, kilka podobnych projektów (np. dla Łodzi i Pomorza) leży w parlamentarnej zamrażarce.
- Wszyscy na razie bazują na tym, co jest u nas, a my będąc wewnątrz wiemy, że tu potrzebna jest rewolucja. Jeżeli mamy ustawowo powołaną organizację, a nie możemy realizować podstawowych zadań dla naszych mieszkańców, czyli np. gospodarki odpadami, to zachodzi pytanie, po co taka organizacja? Po to tylko, żeby transport publiczny organizować? To jest dużo za mało jak na oczekiwania naszych mieszkańców – mówi Andrzej Dziuba, który był gościem kolejnej rozmowy z cyklu ŚLĄZAQ.
Jak tłumaczy punktem wyjścia do tej „rewolucji” powinny być projekty nowelizacji ustawy metropolitalnej opracowane przez zespół prof. Tomasza Pietrzykowskiego.
- Mamy gotowe projekty, więc spróbujmy przedyskutować je w środowisku zainteresowanych. I to nie tylko na Śląsku i w Zagłębiu. Wrzućmy te dwa projekty do do tych miast, które są przygotowane do utworzenia związku metropolitalnego – apelują Dziuba.
Innymi słowy, byłemu prezydentowi Tychów marzy się podwójna nowelizacja ustawy metropolitalnej – z jednej strony poprzez dopisanie do niej zapisów pozwalających wyjść metropolii poza samą tylko organizację transportu zbiorowego, z drugiej natomiast poprzez rozszerzenie zapisów ustawy na inne obszary metropolitalne w Polsce.
- Jeśli uda się załatwić lepszą ustawę metropolitalną, to nie tylko Tychy skorzystają, ale także wszystkie pozostałe metropolie – argumentuje.
Ważnym elementem politycznej agendy senatora stanowić mają również zabiegi o poprawę stanu samorządowych finansów, sponiewieranych ostatnimi laty przez zmiany podatkowe.
- Liczymy na to, że będzie pokazana ścieżka odbudowy finansów samorządowych. Zwłaszcza, że jest gotowy projekt ustawy o finansach publicznych przygotowany w zespole senatora Frankiewicza – mówi Andrzej Dziuba.