Dogrywka wyborcza w Cieszynie
I tura wyborów na urząd burmistrza Cieszyna zakończyła się wynikiem:
- Gabriela Staszkiewicz (KWW Cieszyński Ruch Społeczny) - 44,62%
- Joanna Wowrzeczka (KWW Siła) - 28,20%
- Janusz Mendera (KWW Nowe Cieszy N) - 27,18%
W stolicy Śląska Cieszyńskiego czeka nas wyborcza dogrywka z udziałem aktualnej burmistrz Gabreli Staszkiewicz oraz radnej Joanny Wowrzeczki. W 2018 r. Staszkiewicz pokonała w drugiej turze rządzącego miastem Ryszarda Macurę. Teraz sama będzie musiała powalczyć o utrzymanie stanowiska.
Wybory do Rady Miasta wygrał Cieszyński Ruch Społeczny, zdobywając 10 mandatów. 6 mandatów wywalczył komitet ,,Siła", 4 PiS, a 1 ,,Nowe Cieszy N".
W Czechowicach-Dziedzicach Błachut niepokonany
W Czechowicach-Dziedzicach bez politycznej rewolucji. Marian Błachut (KW Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa) kolejny raz okazał się nie do pokonania. Rządzący od 2006 r. burmistrz wywalczył piątą kadencję, w pierwszej turze zdobywając 56,62%. Dariusz Czapiga (KWW Twój Samorząd) uzyskał 23,16%, a Justyna Rzepecka (PiS) 20,22%.
Błachut będzie również dysponował większością w Radzie Miasta. Komitet Nowej Inicjatywy uzyskał bowiem 11 z 21 mandatów. 6 przedstawicieli w Radzie będzie mieć KWW Rodzina-Prawo-Wspólnota, a 3 PiS. 1 mandat przypadł KWW Twój Samorząd.
Żółta kartka dla Korcza w Ustroniu
Wynik I tury na urząd burmistrza Ustronia:
- Paweł Sztefek (Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto) - 43,26%
- Przemysław Korcz (Projekt Ustroń) - 36,21%
- Michał Brudny (Razem Tworzymy Zmianę Dla Ustroniaków) - 13,27%
- Katarzyna Maziarczuk (Młodzi Dla Miasta Ustroń) - 7,26%
Takie wyniki oznaczają, że ubiegający się o reelekcję Przemysław Korcz będzie musiał się bardzo postarać, by wygrać II turę. Pierwszą turę przegrał z Pawłem Sztefkiem, różnicą ponad 400 głosów.
Niezależnie od wyniku II tury, większość w Radzie Miasta będzie miał komitet Pawła Sztefka - Ustroń Nasz Dom Nasze Miasto, który zdobył 8 z 15 miejsc. 5 radnych przypadło KWW Rozwijamy Ustroń, a 2 komitetowi aktualnego burmistrza Projekt Ustroń.
W Wiśle karty rozdane jeszcze przed wyborami
W Wiśle było wiadomo jeszcze przed wyborami, że niespodzianek nie będzie. Nie dość, że o urząd burmistrza ubiegał się jedynie pełniący tę funkcję od 10 lat Tomasz Bujok, to do Rady Miasta również było tylko po jednym kandydacie z każdym z 15-stu okręgów. W takim przypadku, wszyscy kandydaci KWW Wiślanie, z automatu uzyskali mandaty radnych. 14 z nich to radni poprzedniej kadencji.
83,84% głosujących mieszkańców Wisły zaznaczyło ,,tak" przy nazwisku Bujoka. W 2018 r. Bujok także nie miał konkurencji. Uzyskał wówczas poparcie na poziomie 92,36%.
Sensacja w Skoczowie. Mieszkańcy pożegnali dotychczasowego burmistrza
W Skoczowie mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za zmianą. Rządzący od 2014 r. Mirosław Sitko nie tylko przegrał, ale zajął dopiero trzecie miejsce, z wynikiem 24,58%. Wybory wygrał już w pierwszej turze dotychczasowy szef Rady Miasta Rajmund Dedio (Wspólnie dla Dobra Gminy Skoczów), który zdobył 50,28%. Marek Żagan (Z Sercem dla Gminy Skoczów) zajął drugie miejsce (25,13%).
Nowy burmistrz będzie miał także większość w Radzie Miasta. Komitet Wspólnie dla Dobra Gminy Skoczów zdobył 11 z 21 mandatów. Po 5 miejsc w nowej kadencji Rady zdobyły: Z Sercem dla Gminy Skoczów i komitet Mirosława Sitko.
W Strumieniu stabilnie od lat
W Strumieniu podobnie jak w Wiśle, nikt nie zdecydował się stanąć w szranki z dotychczasową burmistrz Anną Grygierek. Rządząca od 2006 r. Grygierek zdobyła 72,19% głosów na ,,tak".
Jej komitet obsadzi 11 z 15 miejsc w Radzie Miasta. 2 mandaty zdobył komitet stowarzyszenia ,,Bezpartyjni Samorządowcy". Po jednym mandacie zdobyły komitety Jarosława Midura i Razem dla Bąkowa.
Może Cię zainteresować: