- Na pewno będzie się mieściła na Śląsku – tak kilkakrotnie podczas grudniowego briefingu dla mediów zapewniała minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka, pytana o lokalizację dla kierowanego przez siebie resortu. Jako że jednak nie padła wyraźna deklaracja o umieszczeniu ponad wszelką wątpliwość siedziby ministerstwa w Katowicach, więc pole do wszelkiego rodzaju spekulacji nadal pozostawało otwarte.
Jest siedziba Ministerstwa Przemysłu w Katowicach
Wiadomość o zlokalizowaniu siedziby Ministerstwa Przemysłu w budynku zajmowanym obecnie przez Polską Grupę Górniczą podał na antenie Radia TOK FM Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Oficjalnego dementi nie było, a z naszych ustaleń wynika, że „coś jest na rzeczy”, gdyż w budynku przy ul. Powstańców 30 w Katowicach ma podobno trwać przegląd pomieszczeń.
Gdyby faktycznie tak się stało, to byłby to swego rodzaju powrót do historii, gdyż budynek ten w przeszłości pełnił już funkcje ministerialne. Wzniesiony tuż przed wybuchem I wojny światowej gmach, wówczas mający mieścić siedzibę Dyrekcji Kopalń Księcia Pszczyńskiego, przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej był siedzibą Ministerstwa Górnictwa i Energetyki (na przestrzeni lat różnie się ten resort nazywał).
Czym będzie się zajmowało Ministerstwo Przemysłu w Katowicach?
Nowe Ministerstwo Przemysłu ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem i energetyką w zakresie paliw kopalnych. Póki co resort dopiero powstaje, obsługę zapewnia Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki, zaś do faktycznego stworzenia Ministerstwa Przemysłu konieczna będzie zmiana ustawy dotyczącej działów administracji i przepisania części działów administracji z MAP do resortu przemysłu.
Może Cię zainteresować: