Ostatnio był Kaliber 44 i Erwin Sówka. Bo w tym konkursie chodzi o bohaterów Twojego hajmatu

Ponad sześćdziesięcioro młodych Ślązaczek i Ślązaków sprawdzi swoją wiedzę o hajmacie. Wezmą udział w finale siódmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i tyską Szkołę Podstawową nr 37. Zwyciężczynie i zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – eurodeputowanemu Łukaszowi Kohutowi - pojadą do Parlamentu Europejskiego. Finał konkursu odbędzie się w sobotę, 3 czerwca 2023 r., w Tyskiej Galerii Sportu. Portal ŚLĄZAG jest patronem medialnym konkursu.

Erwin sowka obraz

Konkurs „Silesia Incognita” to oddolna inicjatywa. Jego pomysłodawcą jest Marcin Melon, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach i autor poczytnych kryminałów pisanych po śląsku. Tyska szkoła jest jednym z organizatorów konkursu, a kolejnym Muzeum Miejskie w Tychach, kierowane przez znaną orędowniczkę śląskości, Aleksandrę Matuszczyk.

Wzrasta zainteresowanie lokalnymi bohaterkami i bohaterami

Celem konkursu jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat historii i kultury Śląska, pobudzenie zainteresowania młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego oraz zachęcenie ich do dalszych samodzielnych poszukiwań.

Konkurs Silesia Incognita rozstrzygnie się w sobotę, 3 czerwca.
Konkurs Silesia Incognita rozstrzygnie się w sobotę, 3 czerwca.

- Z kolejnymi edycjami Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” widzimy wzrastające zainteresowanie lokalnymi bohaterkami i bohaterami, także tych miejsc, z których pochodzą uczestniczki i uczestnicy konkursu. Przez bohaterki i bohaterów lokalnych rozumiemy tu też osoby z własnej rodziny: babcie, dziadków, prababcie i pradziadków oraz ich fascynujące życiorysy, które po wielekroć pokazują złożone losy Górnego Śląska. To zauważalne poczucie dumy z lokalnych bohaterek i bohaterów bardzo cieszy – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Do konkursu zaproszono uczennice i uczniów szkół podstawowych z województwa śląskiego, z klas 6-8. W jury znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

W ubiegłym roku pytano m.in. o Grupę Janowską i skład grupy Kaliber 44

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje, których wyniki poznaliśmy 5 maja 2023 roku, polegały na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. prezentacji, filmu, reportażu, fotoreportażu lub miniprzewodnika) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

- Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorek i autorów 31 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji – mówi Agnieszka Woszczyńska z Muzeum Miejskiego w Tychach.

W finale ubiegłorocznej edycji konkursu pytano m.in. malarzy z Grupy Janowskiej, anatomię księcia Henryka Pobożnego, celibat nauczycielek w przedwojennym województwie śląskim czy skład grupy Kaliber 44. Najlepsze były Aleksandra Affek i Wiktoria Doktor ze Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach.

Finał Silesia Incognita 2023 oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się w najbliższą sobotę, 3 czerwca 2023 roku, o godz. 11.00 w Tyskiej Galerii Sportu, oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach, na Stadionie Miejskim w Tychach.

Silesia incognita 2023 7

Może Cię zainteresować:

Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Siódma edycja konkursu wiedzy o regionie dla uczniów Silesia Incognita

Autor: Redakcja

05/03/2023

Finał konkursu Silesia Incognita 3

Może Cię zainteresować:

Wyniki 6. edycji konkursu Silesia Incognita. Najlepsze były uczennice szkoły w Bojszowach

Autor: Redakcja

06/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon