Śląskie jest jednym z czterech województw, które otrzymają unijne pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy. Ostatecznie zadecydowano, że nasz region otrzyma również środki, które pierwotnie chciano przeznaczyć dla województwa lubelskiego, dzięki czemu łączna kwota naszego programu regionalnego osiągnie 5 mld 41 mln euro.
Pieniądze z FST mają zacząć płynąć do śląskiego od 2023 roku. Nim to nastąpi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z władzami województw pracują wspólnie nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji. W ostatnich dniach w urzędzie marszałkowskim odbyło się kolejne spotkanie zespołu regionalnego ds. sprawiedliwej transformacji, podczas którego dyskutowano nad proponowanymi rozwiązaniami.
Finalizujemy prace nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji #Śląskie i programem Fundusze Europejskie dla Śląskiego.
— Jakub Chełstowski (@JakubChe) June 14, 2022
O tych wszystkich wyzwaniach rozmawiamy podczas spotkania zespołu regionalnego ds.sprawiedliwej transformacji @GrzegorzPuda @MFIPR_GOV_PL @RegioPoland pic.twitter.com/QJ1DHMi0Cm
Osobliwie rozwiązano przypadek Małopolski uznając, że co prawda region ten nie spełnia przesłanek do objęcia go własnym terytorialnym planem sprawiedliwej transformacji, ale pozostaje w tzw. „cieniu oddziaływania” województwa śląskiego i stąd jakieś pieniądze na łagodzenie skutków transformacji mu się należą. W praktyce chodzi o pomoc dla zachodnich powiatów Małopolski, gdzie sporo osób zawodowo związanych jest z kopalniami w Jaworznie czy Bieruniu. Rozwiązanie z Małopolską budzi jednak obawy urzędników marszałka: że prace nad dokumentem się przeciągną i rozpoczęcie projektów związanych ze sprawiedliwą transformacją się opóźni. W tej sprawie marszałek interweniował w Komisji Europejskiej, sugerując, by zmiany z tym związane były możliwie niewielkie i nie wywracały dotychczasowych zapisów.
Za tydzień mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wziąć udział w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym organizowanym przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z urzędem marszałkowskim oraz Fundacją Rzecz Społeczna. Spotkanie realizowane będzie w trybie online 23 czerwca od 10:00 do 15:00.
W trakcie wysłuchania będzie można wyrazić swoje opinie, obawy i pomysły na temat przyszłości województwa śląskiego w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej. Motywem przewodnim będzie wizja rozwoju regionu do 2030 roku podczas odchodzenia od węgla. W wysłuchaniu wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, którzy będą odpowiadać na różne pytania i wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców.
Aby wziąć udział w wysłuchaniu publicznym należy zgłosić się poprzez internetowy formularz w terminie do 21 czerwca do 10:00. Zgłoszenia dotyczą zarówno chętnych do zabrania głosu, jak i obserwatorów.