Śląska reżyserka Kamila Tarabura z nagrodą Paszportów POLITYKI w kategorii "film". W 2024 r. zadebiutowała na wielkim ekranie "Rzeczami niezbędnymi"

M.in. za "dojrzałe operowanie niedopowiedzeniami tam, gdzie emocje domagają się krzyku" otrzymała Kamila Tarabura, reżyserka pochodząca z Rybnika, Paszport POLITYKI w kategorii "film". Gala rozdania tych jednych z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce odbyła się 14 stycznia 2025 r.

Śląska reżyserka i scenarzystka Kamila Tarabura została laureatką Paszportów POLITYKI w kategorii "film". Nagrodzono osoby, które w 2024 wybijały się ponad przeciętność w polskim świecie kultury. Nagrody są przyznawane na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Kapituła tygodnika POLITYKA wyłania laureatów w siedmiu kategoriach spośród trzech nominowanych, posiadających największą liczbę głosów.

Kamilę Taraburę nagrodzono za "dojrzałe operowanie niedopowiedzeniami tam, gdzie emocje domagają się krzyku. Za konsekwentnie przedstawiony i przekonujący obraz procesu przepracowywania traum i fascynujące portrety kobiet w kryzysie".

Kamila Tarabura laureatką Paszportów POLITYKI

Kamila Tarabura to urodzona w 1990 roku reżyserka i scenarzystka młodego pokolenia, pochodząca z Rybnika, absolwentka tutejszego I Liceum Ogólnokształcącego oraz reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej i Szkoły Wajdy. Dała się poznać najpierw jako autorka świetnie przyjętego filmu krótkometrażowego "Chodźmy w noc", a potem jako najmłodsza polska reżyserka, która pracowała przy serialu Netfliksa.

Zrealizowany przez nią w duecie z Katarzyną Warzechą oraz scenarzystką Niną Lewandowską serial "Absolutni debiutanci" był jednym z artystycznych objawień Netfliksa w 2023 roku. 6-odcinkowy serial o młodych ludziach odkrywających miłość, seks i filmową pasję, zebrał świetne recenzje. Krytycy podkreślali, że "Podczas gdy większość seriali coming of age grzęźnie dziś w publicystyce, a ich twórcy mają ambicję rozliczyć na ekranie różne problemy współczesnego świata (dyskryminację społeczności LGBT, rasizm, kryzysy psychiczne młodzieży, epidemię opioidową), autorki serialu cały czas pilnują, by opowiadać o bohaterach, a nie o sprawach" (Bartosz Staszczyszyn w culture.pl).

Za ten serial wraz ze współscenarzystką Niną Lewandowską Kamila Tarabura otrzymała nominację do Paszportów POLITYKI za 2023 r.

Filmową pasję dzieliła z przyjacielem z liceum. Kręcili eksperymentalne etiudy, zgłaszali je na amatorskie festiwale, niektóre zdobywały nagrody. Rozterki towarzyszące tamtym wyborom stały się podstawą „Absolutnych debiutantów”.

Zawodowe doświadczenie zdobywała także pod okiem doświadczonych twórców. Asystowała m.in. Claire Denis przy „High Life”. Zaangażowana w kampanię społeczną w sprawie uchodźców, wspólnie z Agnieszką Holland zrealizowała spot o kryzysie humanitarnym na polsko-białoruskiej granicy. Była też drugim reżyserem wielokrotnie nagradzanej „Zielonej granicy”.

Pełnometrażowy debiut Tarabury, "Rzeczy niezbędne", zebrał świetne recenzje i zdobył nagrody w Gdyni

W 2024 r. Tarabura, już solo, zrealizowała swój pełnometrażowy debiut reżyserski - film "Rzeczy niezbędne" z Dagmarą Domińczyk i Katarzyną Warnke w rolach głównych. Pierwsza jest polską gwiazdą światowego hitu "Sukcesja", druga - jedną z ulubionych aktorek Tarabury (wystąpiła w krótkim metrażu "Chodźmy w noc" oraz jest współautorką scenariusza do "Rzeczy niezbędnych").

„Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której bohaterkami są Ada i Roksana, grane przez Dagmarę Domińczyk i Katarzynę Warnke. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Agnieszka Holland. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Rybniku i okolicach.

Film wygrał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni konkurs Perspektywy, zdobywając Szafirowe Lwy oraz wyróżnienie za debiut reżyserski.

Laureatki i laureaci Paszportów POLITYKI za 2024 r.:

Tytułem Kreatora Kultury w tym roku Kapituła uhonorowała reżysera Marka Koterskiego. Po raz drugi przyznano Paszport Czytelników POLITYKI. Otrzymała go aktorka, Sandra Drzymalska.

Gabriela Legun

Może Cię zainteresować:

Gabriela Legun, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, laureatką Paszportów POLITYKI w kategorii muzyka poważna

Autor: Katarzyna Pachelska

14/01/2025

Pałac Kota, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Hiszpanie zmieniają dawną siedzibę PKO przy ul. Warszawskiej w Pałac Kota, miejsce z restauracjami, barami, jazz clubem, dyskoteką i kawiarnią

Autor: Katarzyna Pachelska

14/01/2025

Budynek TBS Rybnik, Hallera

Może Cię zainteresować:

Czy to najładniejszy blok TBS na Górnym Śląsku? Rybnik pokazuje, jak się buduje taką mieszkaniówkę. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

01/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon