Śląski film „Chleb i sól” w konkursie 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

Debiut pochodzącego z Katowic reżysera Damiana Kocura „Chleb i sól” powalczy o nagrody w sekcji Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W filmie zagrał m.in. pianista z Mikołowa Tymoteusz Bies.

Debiut w długim metrażu, i od razu taki sukces! Film „Chleb i sól” w reżyserii urodzonego w Katowicach Damiana Kocura został zakwalifikowany do konkursu w sekcji Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. To sekcja równoległa do konkursu głównego, która ma misję prezentacji filmów poszerzających horyzonty kina.

"Chleb i sól" w konkursie Festiwalu Filmowego w Wenecji

- Premiera filmu w tak istotnym miejscu, jakim jest dla sztuki filmowej Wenecja, daje poczucie, że jest się realną częścią tego, co jest dzisiaj dla kina ważne. A moim zdaniem ważna w tych trudnych czasach dla kina jest szczerość jego autorów, unikanie łatwych rozwiązań i poszukiwania filmowego języka. Bez wątpienia takim miejscem jest równoległy do konkursu głównego konkurs Orizzonti, który prezentuje najświeższe estetyczne i narracyjne trendy w kinie. Dlatego bardzo się cieszę, że nasz film jest częścią tego konkursu – mówi Damian Kocur.

Bohaterem „Chleba i soli” reżyser i scenarzysta w jednej osobie uczynił Tymka - młodego pianistę, studenta Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat Jacek, również pianista, który nie dostał się na Akademię Muzyczną, i kumple z osiedla. Pobyt w rodzinnym mieście to jedynie wakacyjny przystanek na zachód Europy, gdzie Tymoteusz otrzymał zagraniczne stypendium. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film zainspirowany został prawdziwymi wydarzeniami. Dla podkreślenia autentyzmu opowiadanej historii w jej bohaterów wcieli się naturszczycy, dla których to był debiut na wielkim ekranie - bracia Tymoteusz i Jacek Bies.

Pianistów zagrali... pianiści. Z Mikołowa

Bracia Biesowie pochodzą z Mikołowa. Tymoteusz Bies jest uznanym pianistą i kompozytorem, absolwentem Akademii Muzycznej im. Szymanowskiego w Katowicach, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (V nagroda – 2013, II nagroda – 2017). Pianistą jest również jego brat, Jacek Bies.

- „Chleb i sól” to film o ludziach, którzy pozbawieni tożsamości, zdezintegrowani, nie są w stanie zaakceptować tożsamości innych. To film o przemocy - od emocjonalnej po czysto fizyczną - mówi reżyser Damian Kocur. - Do głównej roli zaangażowałem Tymoteusza Biesa, którego znam od dzieciństwa. Tymoteusz ma 25 lat, pochodzi z małego miasta. W zasadzie nic nie odróżnia go od rówieśników prócz tego, że jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Jacek, brat Tymka, również jest postacią prawdziwą. Obydwaj bohaterowie nie są zatem efektem działania mojej wyobraźni, fabularnej konfabulacji mającej na celu uatrakcyjnić przedstawiony świat. To postacie, które istnieją naprawdę i których naturalne środowisko mocno przypomina to przedstawione w filmie - dodaje reżyser.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Strzelcach Opolskich i w Opolu w lipcu i sierpniu 2021 roku.

Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Ostatni, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film był pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku. Jako filmowca interesuje Kocura wiarygodność emocji na ekranie, a za swój najważniejszy cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i historii.

„Chleb i sól” powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducentami filmu są Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Autorem zdjęć jest Tomasz Woźniczka – laureat Złotej Kijanki oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najbardziej Obiecującego Młodego Twórcy na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage za film „Za horyzont” Kuby Czekaja. Za scenografię odpowiadała Ewa Mroczkowska, a za kostiumy Zuzanna Kot. Montaż filmu jest dziełem Alana Zejera.

Broad Peak

Może Cię zainteresować:

Producent pokazał zwiastun filmu „Broad Peak”. Premiera produkcji Netflixa we wrześniu

Autor: Michał Wroński

26/07/2022

Giszowiec. Katowice ("Paciorki jednego różańca")

Może Cię zainteresować:

Śląsk, którego już nie ma, czyli Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska czy Bytom uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Autor: Redakcja

18/12/2021

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon