Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach jest w trakcie rozbudowy. Na miejscu trwają prace budowlane

Firma Efekt Sp. z o.o., która zajmuje się rozbudową Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, chwali się postępami na placu budowy. Nowe przestrzenie ŚCWIS mają zostać otwarte jeszcze w 2025 roku.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zostanie rozbudowane

W katowickim Brynowie trwa rozbudowa obiektów kopalni „Wujek” na cele społeczne i edukacyjne w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Przebudowie podlega przylegający do obecnej siedziby budynek kopalniany dawnej Straży, a także mieszczący się nieopodal budynek Oddziału Instalacyjnego. Realizacją projektu zajmuje się firma budowlana Efekt z Chorzowa. Prace mają zakończyć się jeszcze w 2025 roku.

- W I etapie projektu, w latach 2024-2025, planujemy stworzenie w pozyskanych budynkach przestrzeni przeznaczonej na salę wystaw czasowych, salę konferencyjną, bibliotekę, archiwum, pomieszczenia na organizację warsztatów artystyczno-edukacyjnych, reprezentacyjny hol wejściowy z recepcją, pomieszczenia biurowe na działalność merytoryczną oraz administracyjną, antresolę, taras zewnętrzny, zielony dach użytkowy z planszami edukacyjnymi i informacjami o historii kopalni, który będzie pełnił też funkcję tarasu widokowego - czytamy na stronie internetowej ŚCWiS w Katowicach.

Budynki, stanowiące majątek Oddziału KWK Staszic – Wujek Ruch Wujek przekazane zostały Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach nieodpłatnie. Na rozbudowę przekazanych budynków ŚCWiS otrzymało dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to 21 132 735,64 zł, a wysokość wkładu z Funduszy Europejskich wynosi 15 852 689,23 zł.

Przypomnieć warto, że w ostatnich latach ekspozycja stała ŚCWiS została już rozbudowana. Pierwotnie zajmowała ok. 140 mkw. na jednym piętrze i miała formę „izby pamięci”. Dziś zajmuje 1100 mkw. na trzech kondygnacjach. W 2021 roku otwarto nową wystawę stałą, która – w nowoczesnej, multimedialnej formie – opowiada o ponurej rzeczywistości życia w PRL, opozycji antykomunistycznej, strajkach 1980 r. i powstaniu „Solidarności”, stanie wojennym i jego ofiarach, o strajku i pacyfikacji KWK „Wujek” i dziewięciu zastrzelonych górnikach.

Wizualizacja Pracownia Projektowa Ai M Sp z o o

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przechodzi metamorfozę. Cenna łaźnia łańcuszkowa KWK Wujek zyska drugie życie. Powstanie również biblioteka z archiwum

Autor: Mateusz Schuler

13/12/2024

Oblany farbą mural z Wojciechem Korfantym

Może Cię zainteresować:

Postępowanie w sprawie zniszczenia muralu z Wojciechem Korfantym w Katowicach zostało umorzone. Policji nie udało się wykryć sprawcy

Autor: Arkadiusz Szymczak

22/04/2025

Sentymentalna podroz Nicola Zoppi

Może Cię zainteresować:

Włoch Nicola Zoppi przyjechał do Chorzowa, by znaleźć dawny dom dziecka, o którym jego matka Alina mówiła: "Tam w środku było dobro, a na zewnątrz zło"

Autor: Katarzyna Pachelska

21/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama