Śląskie jednym z najbardziej gościnnych województw w Polsce. Co jedenasty cudzoziemiec pracujący w kraju opłaca ZUS w województwie śląskim

Polska może się pochwalić coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy w oczach obcokrajowców. W październiku, w całym kraju do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych zostało 1 mln 191 tys. cudzoziemców. W naszym województwie najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych jest w oddziale ZUS w Chorzowie - 23,6 tys. osób, a najmniej z sosnowieckiego oddziału ZUS – 10 tys. osób. Czy Ślązacy mogą pochwalić się nie lada gościnnością?

mat. ZUS
ZUS

Jeszcze w 2008 roku w bazie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było jedynie 16 tys. cudzoziemców. Dziś jest to już ponad 1 mln. Według danych ZUS, w całej Polsce wzrasta liczba cudzoziemców zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych. W sierpniu pracujących osób z zagranicznymi paszportami w całym kraju było 1 mln 168 tys., w październiku liczba ta wzrosła do 1 mln 191 tys. osób. Co ciekawe, co jedenasta osoba odprowadzała składki w województwie śląskim - dokładnie 101,7 tys. cudzoziemców. Od końca sierpnia w Śląskiem przybyło 1,9 tys. pracujących cudzoziemców.

Najliczniejszą grupą pracujących legalnie w naszym regionie cudzoziemców są Ukraińcy - ponad 76 tys. Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Białorusini - 4,9 tys. osób. Podium zamykają Gruzini - 3,1 tys. osób zarejestrowanych w śląskich oddziałach ZUS. Liczną reprezentacją są obywatele Indii - ponad 1400 zarejestrowanych pracowników. Co ciekawe, wśród ponad 100 tysięcy pracujących obcokrajowców 4,2 tys. prowadzi własna działalność gospodarczą.

Najwięcej w Chorzowie

Najwięcej obcokrajowców w woj. śląskim opłaca składki w chorzowskim oddziale ZUS - 16 398 osób. Na drugim miejscu znajduje się oddział ZUS w Rybniku z 19 831 zarejestrowanymi obcokrajowcami. Kolejny na liście to odział zakładu w Zabrzu - tu zarejestrowanych jest 17 087 cudzoziemców. Najmniej zarejestrowanych osób z zagranicznym paszportem jest w oddziale ZUS w Sosnowcu - 10 008 osób.

Najczęściej do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. roku życia do 49 lat, przy czym najwięcej cudzoziemców pracuje, będąc w wieku 30-39 lat. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. Warto jednak pamiętać, że co prawda obcokrajowcy są uprawnieni do świadczeń, ale świadczenia te stanowią ok. 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Drogowcy w Tychach

Może Cię zainteresować:

Drogowcy od teraz pod telefonami, rowery zostają. Zimowe przygotowania w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

21/11/2024

Policja

Może Cię zainteresować:

Wrzuciła do kosza na śmieci 30 tysięcy złotych, bo... tak kazał „policjant”. 77-letnia kobieta straciła swoje pieniądze

Autor: Redakcja

21/11/2024

W Kuźni Raciborskiej wykoleił się pocięg

Może Cię zainteresować:

Zderzenie pociągów towarowych w Kuźni Raciborskiej, ranny został maszynista. Utrudnienia potrwają kilka dni

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon