Śląskie uczelnie promują w Brukseli Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

W Parlamencie Europejskim zaprezentowana została wystawa artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. To element cyklu wydarzeń promujących w Brukseli obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Znalazły się wśród nich też debaty z udziałem naukowców i studentów ze śląskich uczelni wyższych.

https://www.facebook.com/metropoliagzm
Dni Nauki Polskiej w Brukseli

- Czasy, w których Śląsk był postrzegany wyłącznie przez pryzmat rolady i węgla bezpowrotnie minęły! Śląsk to wyjątkowa kultura, nowoczesny przemysł i prężnie rozwijająca się nauka. Chcemy Europie pokazywać skarby naszego regionu. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych naukowców. Jesteśmy dumni z naszego Śląska! – mówił na otwarciu wystawy Łukasz Kohut.

„Góry obrócone głową w dół i wywrócone na drugą stronę”

- Wystawa przygotowana przez artystów ASP w syntetyczny sposób uruchamia wyobraźnię o paradoksach śląskiej przestrzeni, której obrazem fundamentalnymi są góry obrócone głową w dół i wywrócone na drugą stronę, czyli twory geologiczne zwane kopalniami – tak z kolei samą wystawę "Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out" opisał rektor Uniwersytetu Śląskiego profesor Ryszard Koziołek.

Podczas otwarcia Dni Nauki Polskiej w Brukseli wykład pt. „Zazieleniamy węglowe serce Europy” wygłosiła prof. Iwona Jelonek z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ i zarazem radna Sejmiku Województwa Śląskiego. Odbyły się także debaty z udziałem naukowców i studentów z naszych uczelni wyższych.

Europejskie Miasto Nauki 2024. Śląskie debaty w Brukseli

Pierwszą poświęconą tematowi nauki i edukacji jako głównego instrumentu transformacji regionów na przykładzie Śląska poprowadził prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor UŚ ds. współpracy międzynarodowej i krajowej. Udział w niej wziął także Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Z kolei o tym jak wygrać z populistami i jakie znaczenie mają młodzi wyborcy dla przyszłości demokracji z przedstawicielami m.in. studentów i doktorantów UŚ rozmawiał europoseł Łukasz Kohut.

Z okazji Dnia Nauki Polskiej w ramach EMNK 2024 przygotowano też publikację „50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki” stanowiącą przegląd badań naukowych oraz inicjatyw z przestrzeni sztuki realizowanych w ciągu ubiegłej dekady przez pracowników i pracowniczki Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki (zrzesza ono siedem uczelni wyższych z województwa śląskiego).

Dziś (środa, 21 lutego 2024 r.) natomiast w Parlamencie Europejskim ma się odbyć pokaz etiud filmowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Katowice europejskie miasto nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

List intencyjny program badan slask

Może Cię zainteresować:

Pierwszy w Polsce regionalny program finansowania badań naukowych powstanie w woj. śląskim. Podpisano list intencyjny w sprawie powołania „Programu naukowego dla Śląska”

Autor: Katarzyna Pachelska

25/01/2024

Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki. I problem w tym, że... mieszkańcy nic o tym nie wiedzą

Autor: Michał Wroński

26/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon