Śląskie w rankingu przyjaznych szkół LGBTQ+. Wśród nominowanych placówek znalazły się dwa miasta

Po raz piąty przeprowadzone zostało głosowanie do Rankingu Szkół Przyjaznych Młodzieży LGBTQ+. Placówki, które znalazły się w zestawieniu aktywnie działają na rzecz równości osób nieheteronormatywnych i transpłciowych. W badaniu wzięło udział blisko 14 tysięcy uczniów.

Pixaby
Ranking Szkół Przyjaznych Młodzieży LGBTQ+

W tegorocznej edycji w głosowaniu na najbardziej przyjazną szkołę wzięło udział prawie 14 tys. uczniów. Ranking dotarł do 2000 szkół. Wśród 30 nominowanych szkół aż trzy śląskie znalazły się w drugiej dziesiątce rankingu. Są to kolejno: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk pięknych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej - 12. miejsce, Uniwersyteckie I Liceum im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie - 16. miejsce oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej - 17 miejsce. Ranking został podzielony także na województwa. W Śląskiem oprócz wyżej wymienionych znalazły się szkoły z: Będzina, Zabrza, Katowic, sosnowca, Rybnika i Pszczyny.

Natomiast na podium znalazły się kolejno: XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące z Poznania - 1. miejsce, Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski z Lublina - 2. miejsce oraz Liceum Collegium Gedanense z Gdańska - 3. miejsce. Po ogłoszeniu wyników 10 najwyżej notowanych szkół otrzymały tablice z napisem "Bezpieczna Szkoła", natomiast pierwsze 25 otrzymało Dyplomy Równości.

Pół miliona uczniów nie czuje się bezpiecznie

Z danych statystycznych wynika, że 30 proc. młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę dostępne dane, obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic. Daje to niespełna pół miliona osób, które edukują się w poczuciu zagrożenia. Danie nie tylko objęły młodzież LGBTQ+, ale także to osoby, które nie są heteronormatywne.

Ponad 80 proc uczniów podkreśla, że w ich szkole jest co najmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc - przykładowo psycholog czy pedagog. Jednak tylko 20 proc. młodzieży bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości. Z niespełna 14. tys. uczestników – ponad 90 proc. wskazuje, że zna przynajmniej jedną osobę LGBTQ+ w swojej szkole, a ponad 3/4 widuje tęczowe symbole w szkole..

Ewolucja Rankingu Szkół Przyjaznych Młodzieży LGBTQ+

Plebiscyt przeprowadzany jest od 2018 roku. Początkowo w badaniu wzięła udział wyłącznie warszawska młodzież. Celem sondażu było ujawnienie najbardziej przyjaznych i otwartych szkół uczniom ubiegających się o miejsce w szkole średniej. Rok później w badaniu wzięło udział ponad tysiące więcej ankietowanych z 200. szkół. Najlepsze szkoły zostały nagrodzone Dyplomami Równości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

W okresie pandemii badanie przybrało inną formę. W 2020 roku powstała ankieta społeczna przedstawiająca historie młodzieży LGBTQ+ z czasu lockdownu. Wzięło w nim udział 15 osób, które anonimowo podzieliły się swoją historią z pandemii. Rok później formułą ewoluowała. Powstała strona internetowa Rankingu Szkół Przyjaznych Młodzieży LGBTQ+.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon