Hotel „Cracovia” powstał w latach 60. XX wieku wg. projektu Witolda Cęckiewicza, stając się najnowocześniejszym i najbardziej luksusowym hotelem w Krakowie. Bywali tam prezydenci, politycy, gwiazdy oraz setki turystów z całego świata. W czerwcu 2011 roku, ze względu na brak spełnienia współczesnych norm, hotel „Cracovia” został wyłączony z użytku. Miasto planowało go rozebrać i sprzedać działkę deweloperom, jednak spotkało się to z głośnymi protestami mieszkańców.
Przebudowa monumentalnego hotelu na Muzeum Architektury i Designu
W efekcie, hotel „Cracovia” został objęty nadzorem konserwatorskim, a w 2016 roku wykupiło go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Postanowiono stworzyć tam Muzeum Architektury i Designu.
Na przebudowę monumentalnego obiektu w centrum Krakowa rozpisano konkurs architektoniczny. Jego organizatorem było Muzeum Narodowe w Krakowie, we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Do udziału w konkursie zostało dopuszczonych ponad 30 uczestników.
Jak napisano w opisie konkursu „Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) w dawnym hotelu „Cracovia” służyć ma prezentacji designu i architektury XX i XXI wieku oraz stanowić modelowe centrum wspierania przemysłów kreatywnych, związanych z tymi dziedzinami twórczości. Ideą nadrzędną planowanej działalności będzie połączenie i synergia typowych funkcji muzealnych z nowoczesną infrastrukturą dedykowaną wsparciu przemysłów kreatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem designu i architektury. Urzeczywistnienie tej idei będzie realizowane poprzez współpracę z sektorem nauki i przedsiębiorcami, w celu wprowadzania do gospodarki innowacyjnych rozwiązań, w tym cyfryzacji oraz promocji MŚP z tych branż. W efekcie powinna powstać przestrzeń dla rozwoju współpracy badawczo – rozwojowej (B+R) i wdrożeniowej instytucji kultury sektora publicznego z sektorem przemysłów kreatywnych (w tym MŚP i NGO) i z sektorem nauki." Budżet, jaki przeznaczono na realizację przebudowy to 400 mln zł.
W konkursie zwyciężyło, zdobywając I nagrodę, Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa.
Śląsko-brytyjsko-urugwajski team architektów zdobył wyróżnienie
W konkursie wziął udział również śląsko-brytyjsko-urugwajski team:
- Wojciech Fudala,
- Justyna Boduch,
- Studio Woodroffe Papa,
- Gómez Platero Arquitectos.
I to z sukcesem, bo za swój projekt zdobył wyróżnienie.
- Aby nadać krakowskiej ikonie modernizmu nowe życie, postawiliśmy w naszym projekcie na połączenie przeszłości z przyszłością - wyjaśniają architekci. - Staraliśmy się zachować urok dawnego hotelu, a jednocześnie wprowadzić najnowocześniejsze technologie, stwarzając zupełnie nowe i nieoczekiwane możliwości dla odwiedzających i dla twórców. Jednym z naszych założeń jest podziemna promenada, dzięki której powstanie miejska oś, rozciągająca się od Muzeum Narodowego, przez zupełnie nowy miejski ogród i kino "Kijów", aż do rzeki Wisły. Końcowy efekt potęguje też rozbudowa i nadbudowa tylnej części budynku, czyli dawnej hotelowej restauracji. Ma ona na celu przekształcenie jej zwartego i introwertycznego charakteru w otwarty i rozpoznawalny punkt w przestrzeni miejskiej Krakowa - dodają.
Końcowy efekt potęguje też rozbudowa i nadbudowa tylnej części budynku, czyli dawnej hotelowej restauracji. Ma ona na celu przekształcenie jej zwartego i introwertycznego charakteru w otwarty i rozpoznawalny punkt w przestrzeni miejskiej Krakowa. (Interesujesz się śląską architekurą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
„Przebudowa dawnego hotelu „Cracovia” do funkcji instytucji kultury: Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych”
Projekt: Architekt Wojciech Fudala, JBA - Justyna Boduch Atelier, Studio Woodroffe Papa, Gómez Platero Arquitectos
Autorzy: Wojciech Fudala, Justyna Boduch, Jonathan Woodroffe, Dominic Papa, Martín Gómez Platero
Zespół projektowy:
Carolina Gilardi, Arturo de los Santos, Florencia Köncke, Diego Míguez, Sabrina Julián, Facundo Calvo
Konsultant ds. odtworzenia elewacji: Ryszard Nakonieczny
Konstrukcja: Carolina Pereiro Davione, Ricardo Magnone
Zrównoważony rozwój: Louise F. Wille, Rahul Nair
Powierzchnia zabudowy:
5 400 m2
Powierzchnia użytkowa: 24 700 m2
Może Cię zainteresować: