Sława Umińska-Duraj jako prezydent Piekar Śląskich jest jedną z nielicznych kobiet w metropolii na tym stanowisku. Oprócz Piekar tylko Lędziny, Jastrzębie-Zdrój i Zabrze są zarządzane przez kobiety. Jak podkreśliła Umińska-Duraj, podczas wkraczania do polityki spotkała się z większym wsparciem ze strony mężczyzn.
- Moje wejście w politykę zostało przyjęte zadziwiająco łatwo - wspomina prezydent Piekar. - Ze strony mężczyzn spotkałam się raczej ze wsparciem albo co najmniej z życzliwym zdziwieniem, zaciekawieniem, ale przykro mi powiedzieć, że jeśli spotkałam się z niechęcią i z dystansem, to było to ze strony kobiet - dodaje.
Prezydent Piekar podkreśla, że chciałaby, by kobiety okazywały sobie więcej solidarności i wsparcia. Jej zdaniem płeć żeńska szczególnie dobrze sprawdza się na szczeblach samorządowych, gdzie obecnie panuje deficyt kobiet - Jeżeli będziemy okazywać sobie więcej solidarności, więcej kobiet będzie chciało uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym i polityce.
Budżety samorządów nadal kuleją
W drugiej połowie 2021 roku Sława Umińska-Duraj wraz 29 prezydentami miast, w tym między innymi z:
- Łukaszem Konarskim (Zawiercie),
- Rafałem Piechem (Siemianowice Śląskie),
- Danielem Begerem (Świętochłowice)
powołała Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich. Miało ono być formą budowania dialogu pomiędzy samorządem a rządem.
- Myślę, że to się udało, ale nie w takiej skali jakiej byśmy sobie tego życzyli - zaznacza Umińska Duraj. - Zwracaliśmy szczególnie uwagę na nasze budżety. My jako samorząd nie mamy jak zwiększyć naszych dochodów, nasze dwie nogi, na których stoimy, to podatek od nieruchomości oraz część zwrotu podatku PIT, skończyło się to na dotacjach na konkretne zadania, (...) jednak naszą ciągłą bolączką są wydatki bieżące - podkreśla.
Prezydent Piekar tłumaczy, że budżet samorządowy został nadszarpnięty przez pandemię COVID-19, podczas której nie tylko straciło miasto, ale i przedsiębiorcy którzy generowali mniejsze zyski. Umińska-Duraj dodaje, że dzięki "zastrzykom finansowym" nie tylko dynamizuje się rynek, ale również większa liczba przedsiębiorców może startować w przetargach.
"Osiedle Wieczorka ma służyć mieszkańcom"
W październiku 2022 roku Osiedle Wieczorka otrzymało szereg nagród za kompleksową termomodernizację budynków. Inwestycja Roku w konkursie Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami, którego celem była promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu. Śląska Wielka Nagroda Budownictwa i - to najciekawsze - "Najlepsza inwestycja w klimat". To nagroda Ministerstwo Klimatu i Środowiska, która została następnie błyskawicznie... zawieszona.
- Zgłosiliśmy do konkursu budynki, które nie są objęte postępowaniem prokuratorskim czyli te, gdzie był gdzie był zabezpieczony kredyt komercyjny - wyjaśnia zaistniałą sytuację prezydent Piekar. - Bardzo się cieszyłam z tego wyróżnienia, ponieważ tylko kilkanaście gmin w różnych kategoriach zostało nagrodzonych, po 48 godzinach nagroda została zawieszona i na nic były moje tłumaczenia, że jest to pula budynków nieobjętych postępowaniem - podkreśla.
Umińska-Duraj tłumaczy, że w pewnym stopniu zawiniło tu też ministerstwo, które nie poradziło sobie ze sprawdzeniem kilkunastu budynków biorących udział w konkursie. Prezydent Piekar zaznacza, że w tym projekcie nie chodziło o nagrody, a o satysfakcję mieszkańców i poprawę jakości powietrza w Piekarach - Moja prezydentura przeminie, a to osiedle zostanie zrewitalizowane i będzie cieszyło mieszkańców.
Może Cię zainteresować:
Piekary Śląskie nie są już "Miastem z Klimatem". Tytuł odebrano, a prokuratura wszczęła śledztwo
Może Cię zainteresować: