Ślązaga można już nie tylko czytać czy oglądać, ale również słuchać. No to posłuchajcie...

Polityka, historia, gospodarka, przestrzeń, kultura… Tak, to wszystko i jeszcze więcej jest u nas, na Ślązagu, wiadomo – najlepszym portalu regionalnym na Śląsku i w Zagłębiu. Teraz także w formie podcastów. Gdzie nas zatem szukać, a raczej – słuchać?

Pixabay
Podcasty

„Ślązag to najlepszy portal regionalny na Śląsku i w Zagłębiu. Niektórzy twierdzą, że jedyny prawdziwy portal regionalny na Śląsku i w Zagłębiu, ale wolimy to pierwsze” – w ten oto skromny sposób przedstawiamy się na platformach Anchor i Spotify, gdzie znalazły się nasze podcasty. Słuchać nas można korzystając z internetowych przeglądarek, tutaj i tutaj. Co istotne, aplikacje Anchor i Spotify dostępne są dla systemów iOS, iPadOS i Android, można je pobrać ze sklepów App Store i Google Play.

Jak Niemcy zamierzali przebudować Śląsk i Zagłębie?

Czy Jan Kiepura śpiewał z balkonu hotelu Monopol w Katowicach? Tak mówi katowicka, miejska legenda, ale czy to prawda? A jeżeli tak, to czy miało to miejsce w dniu ślubu Kiepury z Marthą Eggerth, czy też może przy innej okazji? Posłuchajcie naszych podcastów. Opowiadamy również o czymś, co może się wydawać historią alternatywną. Plany, które zachowały się w Archiwum Państwowym w Katowicach, to autentyczne dokumenty. Dają nam wyobrażenie o tym, jak Niemcy zamierzali przebudować Śląsk i Zagłębie podczas II wojny światowej. A właściwie po jej zakończeniu, tyle że zwycięskim dla III Rzeszy.

Jest też i coś dla miłośników gór i kolei. Posłuchajcie o wielkiej, niezrealizowanej inwestycji w Beskidach – linii kolejowej z Wisły, przez Kubalonkę, do Istebnej i Milówki. Wiedzieliście, że międzywojenne województwo śląskie należało do ścisłej czołówki najbardziej zalesionych polskich województw? Tak, to nie pomyłka! Opowiemy Wam też o tym, co Katowice zawdzięczają Jerzemu Ziętkowi, o miejscach związanych z Jerzym Kukuczką, pospacerujemy śladami Krystyny Bochenek.

Tajemnicza fotografia i pancernik na katedrze

Opowiadamy także o wyjątkowej fotografii z 1939 roku. 4 września, gdy do Katowic wkraczał Wehrmacht, zrobiono sporo zdjęć. Robili je niemieccy żołnierze, robili zawodowi fotoreporterzy, jak Leo Mehl z Bytomia czy Ludwig Feld z Gliwic. A nawet włoscy dyplomaci, jak Gino Busi i Cesare Fabozzi. Zdjęcie, o którym mówimy jest jedyne w swoim rodzaju, ponieważ zrobił je Żyd z Katowic – Jakob Scharf.

A przecież to nie wszystko. Bo na dachu katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla, najważniejszego kościoła na Górnym Śląsku, znajdują się pozostałości niemieckiego pancernika. Jak tam trafiły i co to za okręt? Zapraszamy na nasze podcasty na platformach Anchor i Spotify.

A zatem: do usłyszenia.

Platformy, na których można słuchać Ślązaga

Podcasty Ślązaga są dostępne na najpopularniejszych platformach audio. Wybierz tę, którą lubisz najbardziej:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon