Śledztwo ws. uszkodzenia EC Szombierki zbliża się do końca. Czas na czynności z podejrzanym

Śledztwo w sprawie uszkodzenia EC Szombierki zbliża się do końca. Prokuratura Rejonowa w Bytomiu przesłuchała około dwudziestu świadków i zebrała dwanaście tomów akt. Ekspertyza biegłego jest już gotowa. Zostały tylko czynności z podejrzanym, czyli prezesem Rezonator S.A.

ARC
EC Szombierki

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu wszczęła śledztwo ws. uszkodzenia Elektrociepłowni Szombierki na wniosek prezydenta Mariusza Wołosza, który w marcu 2021 roku powiadomił o możliwości popełniania tego przestępstwa przez właściciela obiektu - Rezonator S.A.

Ustawa o ochronie zabytków wskazuje, że "kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu" lub do lat dwóch w przypadku działania nieumyślnego. Dodatkowo w przypadku skazania za uszkodzenie zabytku wymiar sprawiedliwości orzeka obowiązek przywrócenia go do stanu poprzedniego lub - jeśli to niemożliwe - nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszy Ochrony Zabytków.

Czas na czynności z udziałem podejrzanego

W środę, 27 lipca, dowiedzieliśmy się, że postępowanie w sprawie EC Szombierki zbliża się już ku końcowi. Do tej pory przesłuchano około dwudziestu świadków, zgromadzono także dwanaście tomów akt.

- Biegły z zakresu ochrony zabytków przeprowadził oględziny i sporządził ekspertyzę, która trafiła w ręce prokuratora prowadzącego postępowanie. Realizowane są dalsze czynności dowodowe, które mają doprowadzić do zakończenia śledztwa - informuje prok. Marek Furdzik.

Do przeprowadzenia zostały już tylko czynności z udziałem podejrzanego, czyli z prezesem spółki Rezonator, która kupiła obiekt leżący na terenie o powierzchni 17 hektarów w 2016 roku za zaledwie 816 tys. złotych od innego prywatnego podmiotu - Fortum Silesia S.A., w porozumieniu z ówczesnym prezydentem miasta Damianem Bartylą.

Przypomnijmy, że w EC Szombierki miał powstać muzyczny Disneyland i teatr 3D. - To obecnie najnowocześniejsza technologia na świecie. Pracujemy z wybitnymi twórcami w tej dziedzinie i to jest coś, o co pytają ludzie w Londynie - zapewniała Karolina Glazer z rady nadzorczej Rezonatora.

Skończyło się na tym, że najważniejszy zabytek Górnego Śląska jeszcze bardziej popadł w ruinę.

Kwestie formalne stoją na przeszkodzie

Ponad pół roku temu umowę przedwstępną na zakup EC Szombierki podpisała Grupa Arche, która zajmuje się m.in. przekształcaniem zabytkowych obiektów w hotele. Dobrym przykładem jest Cukrownia Żnin, którą inwestor ma w swoim portfolio.

W czerwcu wykonano szczegółową inwentaryzację zabytku.

- Naszym celem na ten rok jest zabezpieczenie obiektu, aby nie ulegał on dalszej degradacji - zapowiedział wówczas Piotr Grochowski, główny architekt Arche.

Jak ustaliliśmy, firma jest nadal zainteresowana zakupem EC Szombierki. Na przeszkodzie stoją jedynie pewne kwestie formalne po stronie obecnego właściciela. Jeśli uda się dopiąć formalności, to już w najbliższych dniach Arche będzie mogło oficjalnie ogłosić zakup elektrociepłowni.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon