Smartfonowych zombie ostrzegać mają napisy, czujniki i aplikacje

Zapatrzeni w ekran smartfona, ze słuchawkami na uszach, nie rozglądający się przed wejściem na jezdnię – takie obrazki to dziś „norma”. „Norma” zła i niebezpieczna. Przede wszystkim dla tak zachowujących się przechodniów, którzy ryzykują wejście pod nadjeżdżający samochód. By temu przeciwdziałać miasta sięgają po ostrzegawcze napisy na chodnikach i cyfrowe aplikacje.

UM Bytom
Odlóż telefon Bytom

Bytom stawia na napisy, Katowice na czujniki i aplikacje

„Odłóż telefon i żyj! - hasło o takiej właśnie treści pojawiło się przy kilku przejściach dla pieszych położonych przy głównych arteriach Bytomia. Docelowo wymalowane zostanie przy w dziesięciu lokalizacjach w różnych częściach miasta. Duża część z nich znajdzie się przy szkołach, choć nie tylko.

- Napisy rozmieszczone w rejonie wytypowanych przejść dla pieszych mają zwiększyć świadomość uczestników ruchu, szczególnie dzieci i młodzieży oraz poprawić ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły - mówi Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

W Katowicach dla ostrzegania zapatrzonych w smartfony przechodniów wykorzystywane mają być nowoczesne technologie. Miasto poinformowało właśnie, że pilotażowo rozpoczyna wdrażanie innowacyjnego rozwiązania Stop – Fon. To autonomiczny system złożony z aplikacji, która po zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym i w połączeniu z czujnikami montowanymi na pionowych znakach informacyjnych, automatycznie wyświetla ostrzeżenie o zbliżaniu się do przejścia. Ma to (przynajmniej teoretycznie) wywołać reakcję pieszego: podniesienie głowy, rozejrzenie się i upewnienie, że można bezpiecznie przejść na drugą stronę. Innowacja powstała głównie z myślą o pieszych, ale korzystać z niej mogą także kierowcy.

- Kierowcy, w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych z zamontowanym urządzeniem, zostaną odpowiednio wcześniej ostrzeżeni np. dźwiękiem bądź podczas używania nawigacji w telefonie, dzięki czemu będą uważniej obserwować to co dzieje się na drodze i zmniejszać prędkość – mówi Mariusz Radomski, prezes zarządu Proton Innowacje, która wdrożyła to stworzone przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju rozwiązanie.

Tradycyjne znaki drogowe zyskają nową funkcję

System będzie działał do końca 2023 r. w dziesięciu wybranych lokalizacjach Katowic, wskazanych przez policję i Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Na liście tej znalazły się: Aleja Korfantego (okolice ul. Gnieźnieńskiej), Obroki 87 (rejon Liceum Ogólnokształcącego nr 15), Witosa 3A, Podhalańska (rejon wyjścia ze Szkoły nr 13 i przedszkola), Plac Wolności/3Maja, Lwowska (okolice LO nr VI), Panewnicka 28 (okolice LO nr VII), między ul. Armii Krajowej a ul. Fredry, ul. Graniczną a ul. Ofiar Katynia oraz Kościuszki 19 (skrzyżowanie z ulicą Kopernika). Równolegle w szkołach w sąsiedztwie wytypowanych przejść zostanie przeprowadzona kampania informacyjna.

Rozejrzyj się i żyj Katowice
Katowice pilotażowo rozpoczynają wdrażanie rozwiązania Stop – Fon. Fot. UM Katowice / S. Rybok

Katowice to trzecie miasto po Żorach i Sosnowcu, które zdecydowało się na wdrożenie tego rozwiązania. Wcześniej w stolicy województwa dla ostrzegania zapatrzonych w smartfony pieszych zastosowano też listwy świetlne na przejściu dla pieszych przy ul. Mickiewicza. Jak podkreślają urzędnicy do montażu systemu Stop-Fon nie jest potrzebna żadna dodatkowa infrastruktura, ponieważ wykorzystywana jest ta już istniejąca (znaki pionowe D-6 tj. przejście dla pieszych). O obecności czujników na wybranych dziesięciu przejściach będą informowały tabliczki umieszczone w pobliżu, na których znajduje się m.in. kod QR. Po jego zeskanowaniu użytkownik smartfona zostanie odesłany do informacji o kampanii na stronie firmy i do samej aplikacji, możliwej do pobrania w sklepach Apple i Google Play.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon