Wierzący i praktykujący z całą pewnością dobrze znają rozkład nabożeństw poprzedzających najważniejsze święta w całym kalendarzu liturgicznym. Chodzi o Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W tych dniach w kościołach odbywają się specjalne wydarzenia. Wszystko oparte na biblijnych zapisach dotyczących ostatnich dni życia Jezusa.
Wśród wiernych zrodziła się także potrzeba bardziej spektakularnego upamiętniania tamtych dni. Tak powstały specjalne misteria, zwane także sztuką pasyjną.
Odrodzenie Pasji
W Polsce takie wydarzenia odbywały się już w średniowieczu. Po religijnych wzlotach i upadkach z powodzeniem odrodziły się w XX wieku. Obecnie takie widowiska organizowane są Warszawie czy Poznaniu (największe w Europie). W Śląskiem misterium w teatrze organizuje się w Cieszynie. Z kolei w Piekarach Śląskich od ponad 10 lat odbywa się plenerowe show. Jedyne takie w okolicy. Pierwsze Misterium Męki Pańskiej w mieście odbyło się w 1990 roku! Wzięło w nim udział ok. 40 mieszkańców. Wielka reaktywacja wydarzenia odbyła się w 2015 roku. Wszystko z inicjatywy lokalnej młodzieży.
Casting na Jezusa
Organizacja takiego wydarzenia co roku wymaga wielu tygodni przygotowań. Oprócz reżysera i dobrego scenariusza, potrzebna jest także odpowiednia scenografia. Tu sporym ułatwieniem jest oczywiście piekarska Kalwaria; w pełni wyposażona i dostosowana (chociażby w perspektywie symboliki). Do widowiska niezbędni są także ci, którzy wcielą się w role wybranych postaci. Pierwszoplanowej, jak Jezus, ale i mniejszych, równie ważnych w perspektywie całości. Z uwagi na rangę wydarzenia, odbywają się nawet specjalne castingi, podczas których wybiera się osoby odpowiednie do danej roli, np. Jezusa. W tym roku w Chwalebne Misterium Męki Pańskiej zaangażowanych jest ponad 150 osób.
Oto Matka Twoja (J 19,27)
Od 2015 roku piekarskie Misterium Męki Pańskiej odbywa się pod konkretnym, biblijnym hasłem, wokół którego zbudowane są rozważania i homilie. W tym roku to Oto Matka Twoja. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w 13 kwietnia 2025 w Niedzielę Palmową. Na Kalwarii aktorzy odegrali wjazd Jezusa do Jerozolimy. Nie zabrakło także procesji z palmami do Bazyliki NMP i św. Bartłomieja.
Teraz dla wiernych i wszystkich zainteresowanych takim doświadczeniem - odbędą się pozostałe części Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich.
Ostatnia Wieczerza w Wielki Czwartek
Już w czwartek 17 kwietnia 2025, punktualnie o godz. 9:00, w piekarskiej bazylice odprawione zostaną Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Po nabożeństwie odbędzie się przejście na Kalwarię. Tam zostanie odtworzona Ostatnia Wieczerza, a także sceny pojmania i uwięzienia Jezusa. O godz. 18.00 zostanie odprawiona jedyna w tym dniu msza święta (na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii).
Męka i śmierć w Wielki Piątek
W dniu wspomnienia śmierci Jezusa, w piątek 18 kwietnia 2025, w bazylice piekarskiej o godz. 8:00 zostanie odprawiona tzw. Ciemna jutrznia. Dalej, o godz. 9:00 odbędą się Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i wreszcie - przejście na Kalwarię. Tam zostaną zaprezentowane sceny związane z osądzeniem, męką i śmiercią Jezusa. Tego dnia, na Rajskim Placu (o godz. 15:00) zaplanowano także Koronkę do Bożego Miłosierdzia i ostatnią w tym roku Drogę Krzyżową. Dalej, od godz. 18:30, w kościele odbywać będą się nabożeństwa wchodzące w Triduum Paschalne.
Z roku na rok na piekarskim Wzgórzu Kalwaryjskim, w wydarzeniach związanych z ostatnimi dniami życia Jezusa uczestniczy coraz więcej wiernych. Udział w Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej jest całkowicie darmowy. Chętni do zobaczenia tego typu widowiska teatralnego, bez problemu znajdą miejsca parkingowe w pobliżu głównych lokalizacji religijnych w mieście.

Może Cię zainteresować:
Tak Piekary Śląskie świętowały Niedzielę Palmową. Rozpoczęło się Misterium Męki Pańskiej

Może Cię zainteresować:
Trzymających się za ręce mężczyzn rozdzielił kościół. Takie rzeczy tylko w Piekarach Śląskich

Może Cię zainteresować: