- Korekta wniosku będzie składana w marcu i w kwietniu. Mamy nadzieję, że zakończymy procedowanie do 30 czerwca – tak w połowie lutego 2024 r. mówiła w trakcie prasowego briefingu prof. Marzena Czarnecka, minister przemysłu. Jak podkreślała wtedy, o ile same zapisy umowy społecznej dla górnictwa – dokumentu określającego ramy czasowe likwidacji tej branży w Polsce, ale też warunki jej funkcjonowania w tym okresie (m.in. poprzez system dopłat do redukcji wydobycia węgla kamiennego) – pozostają aktualne, to wniosek w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla tego sektora w Polsce wymaga korekty.
- To dotyczy formalnych kwestii. Ten wniosek jest po prostu sporządzony w taki sposób, który jest niemożliwy do procedowania w Brukseli, biorąc pod uwagę procedury występujące w Komisji Europejskiej – tłumaczyła minister Czarnecka, która krótko przed tym wspólnie z Borysem Budką, ówczesnym ministrem aktywów państwowych, spotkała się w tej sprawie w Brukseli z unijnymi komisarzami: Margrethe Vestager i Marošem Šefčovičem. Jak przyznała minister przemysłu, Komisja Europejska miała pełną świadomość tego, że Polska przekazywała spółkom górniczym subwencje mające cechy pomocy publicznej mimo braku formalnej zgody KE na taki krok. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
- Dlatego ustaliliśmy, że zmieniamy wniosek – podkreśliła.
Przedstawiony przez minister przemysłu harmonogram już jednak jest nieaktualny – przynajmniej w swej pierwszej części. Korekta wniosku notyfikacyjnego wciąż bowiem nie trafiła do Brukseli. Jak przekazał nam Tomasz Głogowski, prace na ową korektą wciąż jeszcze trwają. Zajmuje się tym wyspecjalizowana kancelaria prawna. W rychły finał tych działań niespecjalnie wierzy Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności
- Umowa społeczna w czerwcu na pewno nie i obawiam się, że do końca roku też nie. Według mnie nie ma na to żadnych realnych szans – stwierdził kilka dni temu na antenie TVP w programie „Protokół rozbieżności”.
Może Cię zainteresować:
Minister Czarnecka: Umowa społeczna zostaje, ale szykuje się duże cięcie kosztów w górnictwie
Może Cię zainteresować: