Sonia Draga z Katowic prezeską Federacji Europejskich Wydawców jako pierwsza kobieta w historii

Dzisiaj, 5 listopada 2024 r., na najwyższe stanowisko w Federacji Europejskich Wydawców została wybrana katowiczanka Sonia Draga, właścicielka wydawnictwa Sonia Draga. Jest pierwszą osobą z Polski oraz pierwszą kobietą piastującą tę funkcję.

Polska Izba Książki
Sonia Draga

Statystycznie każda Polka i każdy Polak mieli w ręce wydane przez nią książki. Sonia Draga wprowadziła na polski rynek m.in. cieszące się szaloną popularnością książki Dana Browna (mimo że w tych czasach jej wydawnictwo było bardzo młode) oraz równie popularne co kontrowersyjne powieści z cyklu "50 twarzy Greya".

Wydawnictwo założyła w 2000 roku Katowicach i do dziś tu działa (kiedyś znajdowało się na pl. Grunwaldzkim w Koszutce, dziś - w Brynowie). Dziś Grupa Sonia Draga nie tylko wydaje literaturę (również jako imprinty) dla dorosłych i dla dzieci, ale również prowadzi sieć księgarni w kilku miastach - w Katowicach Miejscownik, w Chorzowie - Dopełniacz.

Poza wydawanymi z sukcesem komercyjnymi powieściami autorów takich jak Dan Brown, EL James, Charlotte Link, Chris Carter, Steve Berry, Lisa Gardner, Michael Connelly wydawnictwo ma w swojej ofercie także ambitną i wielokrotnie nagradzaną literaturę – dość wymienić twórczość Eleny Ferrante, Jonathana Franzena, Patricka Modiano, Jeffreya Eugenidesa, Hansa Fallady czy Javiera Maríasa. Od kilku lat wśród publikacji sygnowanych logo Soni Dragi ukazują się także utwory polskich autorów, wśród których jako jedne z pierwszych pojawiły się książki nestora polskiej sceny literackiej, Józefa Hena. Wydawnictwo nigdy nie stroniło od publikowania książek społecznie zaangażowanych, czego przykładem są tytuły Ala Gore’a czy Marcina Popkiewicza. Od 2018 roku literatura faktu wydawana przez Sonię Dragę ukazuje się pod szyldem Post Factum.

Sonia Draga prezeską Federacji Europejskich Wydawców

Sonia Draga to obecnie jedna z najważniejszych postaci polskiej branży wydawców książek. W latach 2020-2024 była prezeską Polskiej Izby Książki. Teraz rozwija skrzydła też na arenie międzynarodowej, od 2022 r. była wiceprezesem Federacji Europejskich Wydawców. 5 listopada została wybrana na stanowisko prezesa Federacji Europejskich Wydawców - jako pierwsza osoba z Polski oraz pierwsza kobieta.

- Moja kadencja przypadnie na okres wdrażania kilku istotnych regulacji dla naszej branży, jak EAA (ustawa o dostępności) czy EUDR (ustawa o zwalczaniu nielegalnej deforestacji), wyjątkowo skomplikowana i powodująca mnóstwo zobowiązań dotyczących raportowania – tłumaczy polska prezes FEP.

W związku z tym zamierza zabiegać o to, by FEP umożliwiał wydawcom łagodne i czytelne wprowadzenie do obowiązków wynikających z nowych regulacji. Ponadto chce trzymać rękę na pulsie, by inne, szkodliwe dla branży wydawniczej projekty, jak „late payment regulation” (ustawa o odroczonych płatnościach) nie wróciły pod obrady Parlamentu Europejskiego.

- Stajemy w obliczu nowych wyzwań w naszym świecie wydawniczym, a sztuczna inteligencja jest jednym z najważniejszych spośród wielu innych - mówiła Sonia Draga na posiedzeniu Federacji Europejskich Wydawców. - AI jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla naszej branży i musimy stawić jej czoła za pomocą odpowiednich przepisów, a także narzędzi, by mądrze nią zarządzać. Razem z zarządem i wszystkimi członkami FEP będziemy nadal wspierać rolę wydawców. To właśnie robię od wielu lat zarówno w mojej ojczyźnie Polsce, jak i na szczeblu europejskim. Bardzo się cieszę, że będę mogła nadal uzmysławiać politykom i urzędnikom Komisji Europejskiej, w jaki sposób my, wydawcy, działamy na rzecz społeczeństwa - dodała

Federacja Europejskich Wydawców jest niezależną, niekomercyjną organizacją parasolową zrzeszającą stowarzyszenia wydawców książek w Europie. FEP reprezentuje 29 krajowych stowarzyszeń wydawców książek, czasopism naukowych i materiałów edukacyjnych we wszystkich formatach w Europie. Jest głosem zdecydowanej większości wydawców w Europie. Organizacja założona w 1967 r. zajmuje się prawodawstwem europejskim i doradza stowarzyszeniom wydawców w zakresie praw autorskich i innych kwestii legislacyjnych.

Troplowitz oskar i jego krem nivea

Może Cię zainteresować:

Piotra Fuglewicza osobisty Panteon Górnośląski. Książka „Cokoły przechodnie” to też jego matura ze Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

16/09/2022

Anna Malinowska 2

Może Cię zainteresować:

Anna Malinowska: Historia Sosnowca to historia migracji. To miasto trudne estetycznie, ale z pięknymi miejscami, jak tutejsze pałace

Autor: Katarzyna Pachelska

03/11/2024

Sekrety katowic 2

Może Cię zainteresować:

Jesienią ukaże się druga część "Sekretów Katowic" autorstwa Michała Bulsy. Magik, willa Grundmanna, ołowica, Gwiazdy i domki fińskie

Autor: Katarzyna Pachelska

22/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon