W poniedziałek, 16 grudnia 2024 roku, przedstawiciele firm: Dalkia Polska Energia i Arcelor Mittal, podpisali porozumienie dotyczące produkcji i dystrybucji ciepła dla mieszkańców okolicznych osiedli. Na jego mocy Dalkia, która kupiła sieć ciepłowniczą i wybuduje nową kotłownię gazową, w miejsce dotychczasowej, węglowej, przejmie od huty – sosnowieckiego oddziału Arcelor Mittal Poland, obowiązki producenta energii cieplnej i dostarczania jej do odbiorców.
Ciepło dla mieszkańców Dańdówki. Nowa kotłownia przy dawnej hucie Cedler
W początkowym etapie projektu Dalkia zbuduje kotłownię gazową, co ma potrwać 24 miesiące. W kolejnym – uruchomi silnik kogeneracyjny. Ciepło będzie docierało do mieszkańców dzielnicy Sosnowca, Dańdówki.
– Dzięki tym działaniom oraz przyszłym inwestycjom w odnawialne źródła energii, system ciepłowniczy stanie się efektywny energetycznie, co jest kluczowe w realizacji strategii firmy Dalkia Polska Energia, stawiającej na zrównoważony rozwój i nowoczesne technologie – przekonują przedstawiciele firmy.
Zmiana paliwa – ze stałego na gazowe – oraz nowocześniejsza technologia silnika kogeneracyjnego oznaczają dwie korzyści:
- efektywniejszą pracę,
- mniej emisji do atmosfery.
Producent stali i dostawca ciepła? „Niech się tym zajmą specjaliści”
– Jesteśmy dumni, że będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy ciepła dla odbiorców zasilanych obecnie przez Arcelor Mittal Poland, dostarczając nowoczesne rozwiązania energetyczne i realizując założenia transformacji energetycznej regionu – powiedział Konrad Borowski, prezes zarządu Dalkia Polska Energia, która jest jednym z głównych podmiotów dostarczających energię cieplną w regionie.
– Arcelor Mittal Poland to największy producent stali w Polsce. To na tym procesie znamy się najlepiej, a dostawy ciepła dla odbiorców zewnętrznych nie stanowią naszej podstawowej działalności, dlatego przekazujemy je w ręce specjalistów w tej dziedzinie, a Dalkia z całą pewnością do nich należy – wyjaśnił Michał Kocot, szef strategii energetycznej w Arcelor Mittal Poland.
Nowa technologia dla mieszkańców Sosnowca
Ponieważ w
procesach technologicznych przetwarzanie jednego rodzaju energii w
drugi rodzaj energii nie odbywa się z pełną wydajnością i część
energii ulega utraceniu, stosuje się kogenerację, czyli skojarzoną
gospodarkę energetyczną. Dzięki temu stosuje się równoczesne
wytwarzanie, np. energii cieplnej i energii elektrycznej lub energii
mechanicznej – podczas tego samego procesu technologicznego.
Dzięki temu sumaryczne straty energii są mniejsze, a przez to cały
proces – wydajniejszy a tym samym – mniej kosztowny.
Może Cię zainteresować: