Ostatnia kopalnia w Zagłębiu
KWK „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu była ostatnią działającą Kopalnią Węgla Kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Wydobycie całkowicie wstrzymano w roku 2015. Od tamtego czasu grunty i budynki należące do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Kazimierzu, Porąbce i Juliuszu były zagospodarowane w bardzo niewielkim stopniu.
Co zrobić z olbrzymim, zdegradowanym terenem?
Pomysł pod hasłem „Kazimierz OdNowa” został wpisany na listę projektów kluczowych województwa śląskiego z początkiem roku 2023. Zakłada rekultywację i zagospodarowanie od nowa części terenów i budynków po byłej KWK „Kazimierz-Juliusz”.
W październiku 2024 roku miasto podpisało ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń list intencyjny w tej sprawie. Projekt dotyczy prawie 40 hektarów gruntów, które Sosnowiec może otrzymać od SRK w formie darowizny. Celem jest transformacja pogórniczych terenów w dzielnicach Kazimierz i Porąbka oraz ich zagospodarowanie poprzez nadanie im nowego przeznaczenia. Akt ten był nawiązaniem do projektu „Kazimierz OdNowa”, realizowanego na terenach po KWK „Kazimierz-Juliusz” i finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Projekt transformacji
Umowę na wykonanie dokumentacji projektowej podpisano 14 sierpnia 2024 roku z firmą PAS Projekt, która odpowiada m. in. za adaptacją dawnej kopalni Julia (w czasach PRL-u KWK „Thorez”) w Wałbrzychu na potrzeby muzealne.
Wcześniej, bo w 2020 roku, Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu na ten cel niecałe 3 hektary, wraz z zabudowaniami – zabytkowymi budynkiem maszyny wyciągowej i nadszybia oraz wieżą szybową Kazimierz-I.
Plany obejmują m.in.:
- budowę nowego osiedla mieszkaniowego, które w założeniu ma być energetycznie samowystarczalne,
- powołanie Zagłębiowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości poprzez przeznaczenie przestrzeni dla nowo powstających firm, tzw start-upów, w tym biur w dziale wentylacji dawnej kopalni,
- stworzenie żłobka i przedszkola w budynku dawnej cechowni,
- powstanie muzeum, dotyczące górniczej historii dzielnicy,
- stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców dzielnicy, w tym stworzenie strefy dla gastronomii.
Inwestycja ma ruszyć w nowym roku.
Może Cię zainteresować: