Najnowszy nabytek lecznicy zaprezentował dyrektor szpitala wraz z lekarzami specjalistami w czwartek 12 grudnia 2024 roku. Poświęcona temu konferencja w sosnowieckim szpitalu odbyła się z udziałem marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi.
Operacje na najwyższym światowym poziomie
- To początek ery robotyki medycznej w jednym z największych ośrodków medycznych w województwie śląskim, a naszym celem jest maksymalne wykorzystanie rozwiązań małoinwazyjnych z korzyścią dla pacjentów onkologicznych - mówi dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik. – Warto przypomnieć, że robot medyczny to jedynie narzędzie, a bez wykwalifikowanych lekarzy i całego personelu medycznego pomoc pacjentowi nie byłaby możliwa.
Urządzenia już działają. Do momentu prezentacji zostały wykorzystane do przeprowadzenia już ponad 50 zabiegów. Korzystają z niego zespoły medyczne dwóch klinicznych oddziałów:
- chirurgii ogólnej, kolorektalnej i urazów wielonarządowych – głównie do operacji usuwania nowotworów jelita grubego,
- urologii i onkologii urologicznej – do operowania nowotworów prostaty.
- U nas to przede wszystkim wsparcie dla chorych z rakiem jelita grubego - wyjaśnia prof. Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych. – Po trzech miesiącach stwierdzamy, że najważniejszą zaletą jest doskonała wizualizacja tkanek, a to dzięki bardzo dużemu powiększeniu. Obserwujemy niezwykle dokładnie poszczególne struktury. Wiemy, które należy oszczędzić, a które przeciąć. Chirurg operujący – po raz pierwszy w historii – nie stoi przy pacjencie, ale za konsolą.
System robotyczny składa się z konsoli sterującej, wyposażonej w monitor, oraz z czterech modułów czynnych. Jedno z ramion zaopatruje się w kamerę, a pozostałe trzy ramiona – w narzędzia chirurgiczne.
- Podczas operacji przy użyciu robota konieczne jest wykonanie u chorego nacięć o rozmiarach od jednego do dwóch centymetrów. Stąd mowa o przeprowadzaniu procedur „przez dziurkę od klucza” - podkreśla dr Paweł Budziarz, zastępca kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej. – Szczególna przydatność robota chirurgicznego potwierdziła się w zabiegach urologicznych, zwłaszcza w prostatektomii radykalnej, wykonywanej w terapii raka prostaty. Korzyści dla pacjentów są ewidentne: mniejsza utrata krwi, lepsze wyniki czynnościowe pooperacyjne, krótsza rekonwalescencja. Wielu chorych jest świadomych i dobrze zorientowanych, więc chętniej decydują się na operację w ośrodku z dostępem do najnowocześniejszych narzędzi.
Finansowanie
Zakup systemu został sfinansowany z dotacji pochodzącej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Koszt to blisko 10,5 miliona złotych.
Może Cię zainteresować: