Sosnowiec. Zaawansowany robot chirurgiczny do leczenia onkologicznego już operuje. Pierwszy taki system w województwie śląskim

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu wzbogacił się o najnowocześniejszy system robotyczny, wspomagający zabiegi onkologiczne. Obecnie jest wykorzystywany do operacji nowotworów prostaty oraz nowotworów jelita grubego, choć istnieje potencjał na wykorzystanie go także do innych rodzajów zabiegów.

Najnowszy nabytek lecznicy zaprezentował dyrektor szpitala wraz z lekarzami specjalistami w czwartek 12 grudnia 2024 roku. Poświęcona temu konferencja w sosnowieckim szpitalu odbyła się z udziałem marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Konferencja prasowa z dnia 12 grudnia 2024.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Konferencja prasowa z dnia 12 grudnia 2024.

Operacje na najwyższym światowym poziomie

- To początek ery robotyki medycznej w jednym z największych ośrodków medycznych w województwie śląskim, a naszym celem jest maksymalne wykorzystanie rozwiązań małoinwazyjnych z korzyścią dla pacjentów onkologicznych - mówi dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik. Warto przypomnieć, że robot medyczny to jedynie narzędzie, a bez wykwalifikowanych lekarzy i całego personelu medycznego pomoc pacjentowi nie byłaby możliwa.

Urządzenia już działają. Do momentu prezentacji zostały wykorzystane do przeprowadzenia już ponad 50 zabiegów. Korzystają z niego zespoły medyczne dwóch klinicznych oddziałów:

  • chirurgii ogólnej, kolorektalnej i urazów wielonarządowych głównie do operacji usuwania nowotworów jelita grubego,
  • urologii i onkologii urologicznej do operowania nowotworów prostaty.
- U nas to przede wszystkim wsparcie dla chorych z rakiem jelita grubego - wyjaśnia prof. Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych. Po trzech miesiącach stwierdzamy, że najważniejszą zaletą jest doskonała wizualizacja tkanek, a to dzięki bardzo dużemu powiększeniu. Obserwujemy niezwykle dokładnie poszczególne struktury. Wiemy, które należy oszczędzić, a które przeciąć. Chirurg operujący – po raz pierwszy w historii – nie stoi przy pacjencie, ale za konsolą.

System robotyczny składa się z konsoli sterującej, wyposażonej w monitor, oraz z czterech modułów czynnych. Jedno z ramion zaopatruje się w kamerę, a pozostałe trzy ramiona w narzędzia chirurgiczne.

Sosnowiec. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Barbary. System robotyczny dla chirurgii onkologicznej.
Sosnowiec. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Barbary. System robotyczny dla chirurgii onkologicznej.
- Podczas operacji przy użyciu robota konieczne jest wykonanie u chorego nacięć o rozmiarach od jednego do dwóch centymetrów. Stąd mowa o przeprowadzaniu procedur „przez dziurkę od klucza” - podkreśla dr Paweł Budziarz, zastępca kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej. Szczególna przydatność robota chirurgicznego potwierdziła się w zabiegach urologicznych, zwłaszcza w prostatektomii radykalnej, wykonywanej w terapii raka prostaty. Korzyści dla pacjentów są ewidentne: mniejsza utrata krwi, lepsze wyniki czynnościowe pooperacyjne, krótsza rekonwalescencja. Wielu chorych jest świadomych i dobrze zorientowanych, więc chętniej decydują się na operację w ośrodku z dostępem do najnowocześniejszych narzędzi.

Finansowanie

Zakup systemu został sfinansowany z dotacji pochodzącej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Koszt to blisko 10,5 miliona złotych.

Dąbrowa Górnicza. Pałac Kultury Zagłębia.

Może Cię zainteresować:

O tożsamości i kulturze Zagłębia Dąbrowskiego w Pałacu Kultury Zagłębia. W piątek w dąbrowskim pałacu będzie gorąco?

Autor: Robert Lechowski

11/12/2024

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski podczas uroczystości wręczenia nominacji. 9 grudnia 2024

Może Cię zainteresować:

Bogdan Święczkowski – kontrowersyjny prokurator z Sosnowca – został Prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Autor: Robert Lechowski

10/12/2024

Wnętrza Domu Modlitwy Cukermana w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Brama Cukermana w Będzinie. Świadectwo historii Żydów Zagłębia Dąbrowskiego

Autor: Maciej Baranowski

08/12/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon