Grzegorz Fitelberg urodził się w 1879 roku w Dyneburgu, na terenie dzisiejszej Łotwy. Studiował w klasach skrzypiec i kompozycji w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Był skrzypkiem orkiestry Teatru Wielkiego i koncertmistrzem Filharmonii Warszawskiej. W tej drugiej instytucji zadebiutował jako dyrygent i rozwijał się dynamicznie w tym kierunku, występując również za granicą – w Berlinie, Lipsku, Dreźnie, Wilnie, ale również w Paryżu, Londynie czy Buenos Aires. Przez kilka lat pracował w Rosji.
W 1935 roku założył Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, którą prowadził jako dyrektor artystyczny i I Dyrygent do wybuchu II wojny światowej. Udało mu się wydostać z Polski w listopadzie 1939 roku. Osiadł w Ameryce Południowej, a później w USA.
Do Polski wrócił w 1946 roku. Rok później pojawił się w Katowicach, gdzie w 1945 roku reaktywowano Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Fitelberg objął dyrekcję artystyczną tego zespołu, a nazwę orkiestry zmieniono na Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.
Grzegorz Fitelberg zmarł w 1953 roku w Katowicach. 10 czerwca 2023 r. minęła 70. rocznica jego śmierci. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Jego dzieło, zespół świetnych muzyków, poprowadzili jego następcy, m.in. Jan Krenz. Orkiestra w 1955 r. zyskała nową siedzibę przy ul. Plebiscytowej, nazwaną Radiowym Domem Kultury, a w 1980 roku przeniosła się do budynku przy dzisiejszym placu Sejmu Śląskiego – obecnie to instytucja Katowice Miasto Ogrodów. Zespół od czasu reaktywacji w Katowicach zyskał miano jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych w Europie. Koncertował na całym świecie, od Japonii do USA.
Może Cię zainteresować: