Spacer po Katowicach śladami Jerzego Kukuczki. Od śmierci himalaisty mijają 33 lata

Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. Jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, większość nowymi drogami lub zimą. Bez niego nie byłoby złotej ery polskiego himalaizmu. Zapraszamy na spacer śladami tej fascynującej postaci.

M. Wroński
Jerzy Kukuczka Mural Katowice Bogucice

Rodzina Kukuczki pochodziła z Istebnej w Beskidzie Śląskim, ale on sam przez całe swoje życie związany był z Katowicami. Tu się urodził, tu rozpoczynał swoją przygodę ze wspinaczką, tu założył rodzinę, tu mieszkał i to tu wracał ze swych kolejnych wypraw w góry całego świata. Do dziś też pozostaje jedną z postaci najmocniej kojarzonych z Katowicami.

Nowy pionowy świat

Urodzony w 1948 roku Kukuczka dzieciństwo spędził w Bogucicach. Przypomina o tym tablica zawieszona przy wejściu do jego rodzinnej kamienicy przy u. Markiefki.

Jako dziecko przyszły zdobywca Korony Himalajów często wymykał się w wełnowieckie Alpy jak nazywano tamtejsze pocynkowe hałdy. Miejsce to świetnie sprawdzało się jako sceneria do zabawy w Indian. Podczas jednej z takich wycieczek młody Jurek poznał Ignacego „Walka” Nendzę z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W przyszłości „Walek” będzie jego instruktorem wspinaczki.

Zanim Kukuczka połknie wspinaczkowego bakcyla będzie wędrował z ojcem po beskidzkich szlakach i trenował podnoszenie ciężarów w HKS Szopienice. Jako nastolatek dał się namówił koledze do wyjazdu na Jurę. Tam, w Podlesicach po raz pierwszy miał okazję spróbować swoich sił wspinając się w skale.

- Dotknąłem, podciągnąłem się na rękach, wyczułem, że nie tylko jakoś się tej skały trzymam, ale potrafię ją nawet pokonać. Tak odkryłem zupełnie dla mnie nowy pionowy świat – tak później wspominał tamten moment.

Nie jesteś drugi, jesteś wielki

Odtąd podnoszenie ciężarów przestało się liczyć. Ważna stało się tylko wspinanie. W połowie lat 60-tych wstąpił do Harcerskiego Klubu Taternickiego w Katowicach, a następnie tutejszego Klubu Wysokogórskiego i ukończył tatrzański kurs wspinaczkowy. Zaczęły się wyjazdy wspinaczkowe w Tatry, później także w Alpy, Dolomity, góry Alaski, afgański Hindukusz aż wreszcie w 1978 r. Kukuczka po raz pierwszy wyjeżdża w Himalaje. Rok później zdobywa swój pierwszy ośmiotysięcznik – Lhotse.

Lata 80-te XX wieku to złota era polskiego himalaizmu. Między innymi za sprawą Jerzego Kukuczki, który w ciągu 9 lat zdobywa wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Przed Kukuczką Koronę Himalajów i Karakorum udaje się zdobyć tylko Reinholdowi Messnerowi. Na wieść o tym, że katowiczanin osiąga to samo pochodzący z Tyrolu Włoch wysyła mu telegram ze słynnym zdaniem „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.

Dwa lata po skompletowaniu Korony Himalajów Kukuczka znów rusza w najwyższe góry świata – celem jest niepokonana, owiana złą sławą, południowa ściana Lhotse. Z tej wyprawy nie wróci już do Katowic. 24 października 1989 roku w trakcie wspinaczki odpada od ściany. Pod wpływem naprężenia lina pęka i Kukuczka spada w przepaść. Ginie mając 41 lat. Zostawia żonę i dwójkę synów.

Ile Kukuczki w Katowicach?

Choć od śmierci Kukuczki minęło już ponad 30 lat, to Katowice i katowiczanie pamiętają o słynnym himalaiście. Jego twarz spogląda z murali w Bogucicach i Zawodziu, imię Kukuczki nosi osiedle mieszkaniowe, szkoła podstawowa oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Kilka lat temu symboliczny pomnik, upamiętniający Kukuczkę oraz innych tragicznie zmarłych wspinaczy Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, stanął obok kościoła pw. św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki.

Kukuczka będzie też patronem powstającego w Bogucicach Centrum Himalaizmu, które będzie prezentować m.in. jego postać i dokonania.

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Broad Peak

Może Cię zainteresować:

Specjalny pokaz filmu „Broad Peak” w Katowicach. Do kina „Światowid” zaproszeni zostali Leszek Dawid oraz Ireneusz Czop

Autor: Michał Wroński

19/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon